Ҳуқуқий ахборот қонун устуворлиги гаровидир
Бугун, Транспорт вазирлиги марказий аппарати, ҳудудий транспорт бошқармалари ҳамда идоравий мансуб ташкилотлар ходимлари иштирокида Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш юзасидан семинар ўтказилди.
Вазирлик юридик бошқармаси томонидан ташкил этилган семинарда “Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ижросини таъминлашда Транспорт вазирлигида амалга оширилган ишларнинг самарадорлиги тўғрисидаги масалани ўрганишда аниқланган камчиликлар ва муаммоларни бартараф этиш билан боғлиқ жиҳатлар муҳокама этилди.
Жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириб бориш – қонун устуворлигини таъминлаш ва қонунийликни мустаҳкамлашнинг энг муҳим шартларидан бири ҳисобланади. Ушбу жараёнда эса ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишини таъминлаш муҳим аҳамият касб этади.
Шу нуқтаи назардан, ҳар бир соҳада қабул қилинаётган қонунчилик ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини, қабул қилиниш заруратини кенг жамоатчиликка етказиш, ушбу йўналишдаги ишларни тўғри ташкил этиш ниҳоятда долзарб масаладир.
Семинарда иштирок этган Адлия вазирлиги ҳукукий тарғибот ва маърифат бошқармаси етакчи маслаҳатчиси Нурмуҳаммедов Муслимбек Учқун ўғли айнан ушбу йўналишда ишларни тўғри йўлга қўйиш, мавжуд камчиликларни бартараф этиш билан боғлиқ жиҳатларга тўхталиб ўтди.

Юридическая информация – гарантия верховенства права
Сегодня был организован семинар по распространению правовой информации и обеспечению ее использования с участием сотрудников центрального аппарата Минтранса, региональных управлений транспорта и ведомственных организаций.
На семинаре, организованном Юридическим управлением Министерства, были выявлены недостатки, выявленные при изучении вопроса эффективности проводимой в Министерстве транспорта работы по обеспечению реализации Закона Республики Узбекистан «Об обеспечении распространение и использование правовой информации» и аспекты устранения неполадок.
Повышение правосознания и правовой культуры в обществе является одним из важнейших условий обеспечения законности и укрепления законности. В этом процессе большое значение имеет распространение правовой информации и обеспечение ее использования.
С этой точки зрения крайне важно донести до широкой общественности смысл и значение принимаемых в каждой сфере законодательных документов, необходимость их принятия, правильной организации работы в этом направлении.
Нурмухаммедов Муслимбек Учкун оглы, ведущий консультант отдела правового просвещения и просвещения Министерства юстиции, принявший участие в семинаре, озабочен наведением дел на правильные рельсы и устранением имеющихся недостатков.