“Тошкент - Кам углеродли транспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” лойиҳасига старт берилди
29.09.2022 8261 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги Ваколатхонаси ҳамкорлигида “Тошкент – Кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” қўшма лойиҳасига старт берилди.
Бугун пойтахтимизда ташкил этилган тадбирда БМТ Тараққиёт Дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси доимий вакили Матильда Димовска ҳамда Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев лойиҳа юзасидан кенг жамоатчиликка маълумот берди.
Ушбу лойиҳа Глобал экологик жамғарманинг 3,57 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ва БМТ Тараққиёт Дастурининг 300 минг АҚШ доллари миқдоридаги ресурслари ҳисобига молиялаштирилади.
Лойиҳа Транспорт вазирлиги томонидан, вазирлик, идора ва ташкилотлар билан хамкорликда 2022-2027 йиллар давомида амалга оширилади. Лойиҳанинг Ўзбекистон Республикаси томонидан қўшма молиялаштириладиган қисми 25,57 млн АҚШ долларини ташкил этади.
Мазкур лойиҳа давомида Тошкент шаҳрининг Шота Руставели кўчасини реконструкция қилиш, унда пиёда ва велосипед йўлаклари, жамоат транспорти учун алоҳида ажратилган йўлакларни кўзда тутиш орқали мазкур кўчада яшил шаҳар транспорт йўлагини ташкил этиш режалаштирилган.
Шунингдек, яшил шаҳар транспорт йўлагида электробуслар қатновини йўлга қўйиш, бунинг натижасида ижтимоий, иқтисодий ва экологик кўрсаткичларни йиғиш ва таҳлил қилиш ҳамда эришилган натижалар асосида Ўзбекистонда электротранспортни ривожлантириш бўйича йўл харитаси ва стратегияларни ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, лойиҳанинг ижобий тажрибаси асосида яшил шаҳар транспорт йўлакларини Ўзбекистоннинг бошқа шаҳарларида ҳам жорий этиш режалаштирилмоқда.
Лойиҳадан кўзланган асосий мақсад транспорт орқали атмосферага чиқариладиган зарарли моддалар миқдорини қисқартириш йўли билан шаҳарлар ва аҳоли яшаш пунктларини инклюзив, хавфсиз ва барқарор бўлишини таъминлаш ҳамда иқлим ўзгариши ва унинг оқибатларига қарши курашишда шошилинч чораларни кўришдан иборат.

Стартовал проект "Ташкент-ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный транспорт"
Совместно с Министерством транспорта Республики Узбекистан и представительством программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане стартовал совместный проект “Ташкент – ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный автотранспорт”.
На мероприятии, организованном сегодня в нашей столице, постоянный представитель представительства программы развития ООН в Узбекистане Матильда Димовска и заместитель министра транспорта Джасурбек Чориев проинформировали широкую общественность о проекте.
Проект финансируется за счет грантов Глобального экологического фонда в размере 3,57 млн долларов США и ресурсов программы развития ООН в размере 300 тыс. долларов США.
Проект будет реализован Министерством транспорта в сотрудничестве с министерствами, ведомствами и организациями в течение 2022-2027 годов. Финансируемая Республикой Узбекистан часть проекта составит 25,57 млн. долларов США.
В рамках данного проекта планируется реконструкция улицы Шота Руставели в Ташкенте, создание на ней зеленого городского транспортного коридора с выделением пешеходных и велосипедных дорожек, выделенных полос для общественного транспорта.
Также планируется наладить движение электробусов по зеленому городскому транспортному коридору, в результате чего будут собраны и проанализированы социальные, экономические и экологические показатели, а также на основе достигнутых результатов будет разработана дорожная карта и стратегии по развитию электротранспорта в Узбекистане.
Кроме того, на основе положительного опыта проекта планируется внедрение зеленых городских транспортных коридоров и в других городах Узбекистана.
Основная цель проекта-обеспечить инклюзивность, безопасность и устойчивость городов и населенных пунктов за счет сокращения количества вредных веществ, выбрасываемых в атмосферу с помощью транспорта, а также принять срочные меры по борьбе с изменением климата и его последствиями.