Покистоннинг ТCS транспорт-логистика компанияси Ўзбекистонда ўз ваколатхонасини очиш ниятида
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Покистоннинг йирик транспорт-логистика компанияси ТCS раиси Холид Аван билан учрашди.
Учрашувда томонлар транспорт-логистика соҳасида ҳамкорликдаги алоқаларни ривожлантириш, Ўзбекистондан Покистон ҳудуди орқали халқаро денгиз портларига олиб чиқувчи транспорт коридори бўйлаб барқарор юк ташувларини йўлга қўйиш масалалари муҳокама этилди.
Покистон томони Ўзбекистон Республикасининг халқаро транспорт йўлакларини диверсификация қилиш, минтақа транзит салоҳиятини яхшилаш ва жанубий йўналиш бўйлаб Покистонга/дан хавфсиз ва барқарор юк ташувларини йўлга қўйиш бўйича олиб бораётган саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади.
Холид Аван Ўзбекистонда доимий фаолият юритишни йўлга қўйиш ва Марказий Осиё минтақасидан юк ташувларини ташкил этиш мақсадида мамлакатимизда ТCS компанияси ваколатхонасини очиш ниятида эканлигини маълум қилди.
Шу билан бирга Холид Аван ўзаро ҳамкорлик алоқалари доирасида ТCS компанияси ўзбекистонлик талабаларни Покистон олий ўқув юртларида транспорт-логистика соҳасида таҳсил олишини ташкил этиш бўйича молиявий кўмак кўрсатишини таъкидлаб ўтди.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон ва Покистон ўртасида икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш ва юк ташиш шартларини яхшилашга қаратилган амалий саъй-ҳаракатларни давом эттиришга келишиб олдилар.

Пакистанская транспортно-логистическая компания TCS намерена открыть представительство в Узбекистане
03.08.2022 10277 Yangiliklar
Министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с председателем крупнейшей транспортно-логистической компании Пакистана TCS Халидом Аваном.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития сотрудничества в транспортно-логистической сфере, налаживания устойчивых грузовых перевозок по транспортному коридору, ведущему из Узбекистана через территорию Пакистана в международные морские порты.
Пакистанская сторона высоко оценила усилия Республики Узбекистан по диверсификации международных транспортных коридоров, улучшению транзитного потенциала региона и налаживанию безопасных и устойчивых грузовых перевозок в/из Пакистана по южному маршруту.
Халид Аван сообщил о намерении открыть представительство компании TCS в Узбекистане с целью налаживания постоянной деятельности в Узбекистане и организации грузоперевозок из Центрально-Азиатского региона.
В то же время Халид Аван отметил, что в рамках сотрудничества компания TCS окажет финансовую помощь в организации обучения узбекских студентов в сфере транспортно-логистики в высших учебных заведениях Пакистана.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении практических усилий, направленных на укрепление двусторонних связей между Узбекистаном и Пакистаном и улучшение условий грузоперевозок.