"Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия" мулоқот форматининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун, 2 август куни Тошкент шаҳрида ўтказилган “Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия” мулоқоти биринчи йиғилишида уч мамлакатнинг ташқи сиёсат, савдо, иқтисодиёт ва транспорт масалалари бўйича масъул вазирликлари раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир аввалида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов ушбу мулоқотнинг таъсис этилиши халқаро муносабат ва глобал иқтисодиётда рўй бераётган жараённи ҳисобга олганда ҳар қачонгидан долзарб эканини қайд этди.
Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия давлатлари раҳбарлари ўртасида ўрнатилган мулоқот, юқори даражадаги ишонч ўзаро ҳурмат ва қўллаб-қувватлаш тамойилига асосланган муносабатни ривожлантиришда ҳал қилувчи омил бўлаётгани таъкидланди.
Минтақавий ва халқаро сиёсат, савдо, иқтисодиёт, инвестиция ва транспорт соҳаларидаги стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш масаласи бутун анжуман давомида муҳокама марказида турди.
Сўнгги беш йил ичида Ўзбекистоннинг Озарбайжон билан товар айланмаси етти баробар, Туркия билан эса икки ярим баробар кўпайган. Ушбу ижобий анъана изчил давом этишига ишонч билдирилди.
– Озарбайжон ва Туркия билан иқтисодий ҳамкорлик бўйича эришилган кўрсаткич ҳали мавжуд салоҳиятга мос эмас, – деди В.Норов. – Бинобарин, ўзаро манфаатли шериклик имкониятидан тўлиқ фойдаланиш учун барча шароит муҳайё.
“Боку – Тбилиси – Карс” темир йўли транзит салоҳиятидан фойдаланиш мамлакатимиз учун муҳим аҳамиятга эга экани якдил маъқулланди.
Қайд этилганидек, яқиндагина пойтахтимизда бўлиб ўтган Афғонистон бўйича халқаро конференцияда “Толибон” ҳаракати вакиллари “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўлини қуриш Афғонистоннинг барқарорлигини таъминлашга ёрдам беришини эътироф этди.
– Мазкур лойиҳа амалга ошса, Марказий Осиё орқали бир неча йирик минтақа ўртасида юк ташиш муддати ва нархи сезиларли даражада камаяди, – дея сўзини давом эттирди республикатимиз ташқи сиёсат идораси етакчиси. – Мамлакатларимиз умумий аҳолиси, қарийб, 1,9 миллиард, ялпи ички маҳсулоти 3,5 триллион доллар бўлган Жанубий Осиё бозорига тўғридан-тўғри кириб бориш имкони пайдо бўлади.
Йиғилишда Озарбайжон ташқи ишлар вазири Жайҳун Байрамов Озарбайжон томони умумий қараш ва ўзаро ҳурматга асосланган бундай минтақавий платформани қўллаб-қувватлаши ва фаол илгари суришини билдирди.
– Озарбайжон, Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги муштарак тарих ва маданият билан чамбарчас боғлиқ, – деди Ж.Байрамов. – Айни ҳолат уч томонлама стратегик алоқани янада ривожлантиради.
Бу жараёнда ёшларимизни умумий тарихий мерос билан таништириш, қолаверса, Тошкент, Боку ва Анқара ўртасидаги маданий-гуманитар алоқани мустаҳкамлаш учун туркум саёҳат дастурларини ишлаб чиқиш ва тезроқ амалга ошириш зарур.
Туркия ташқи ишлар вазири Мавлуд Чавушўғли, ўз навбатида, Осиё ва Европа улкан савдо-сотиқ майдони эканига эътибор қаратиб, давлатларимиз ушбу тижорат оқими марказида туриши кераклигини таъкидлади.
– Ўрта йўлак ва Каспий денгизи орқали ўтадиган транзит йўллари иқтисодий самарадорлиги ва хавфсизлиги билан ажралиб туради, – деди қардош Туркия ташқи сиёсат маҳкамаси раҳбари. – Қадимий ва жуда муҳим савдо чизиғи – Ипак йўлининг қайта тикланиши туркий дунёни янада жипслаштиради.
Учрашувда турли йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича таклиф, ташаббуслар ишлаб чиқилди.

Первое заседание министерской встречи в формате «Узбекистан – Азербайджан – Турция»
В первом заседании состоявшейся в Ташкенте встречи в формате «Узбекистан – Азербайджан – Турция» приняли участие руководители министерств трех государств, ответственные за вопросы внешней политики, торговли, экономики и транспорта.
В начале мероприятия исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов отметил, что эта встреча как никогда актуальна с учетом международных отношений и процессов в глобальной экономике.
Подчеркивалось, что содержательный диалог, установленный между главами Узбекистана, Азербайджана и Турции, служит решающим фактором в развитии отношений, основанных на принципах высокого доверия, взаимоуважения и поддержки.
В ходе форума в центре обсуждения был вопрос дальнейшего укрепления стратегического партнерства в региональной и международной политике, сферах торговли, экономики, инвестиций и транспорта.
В последние пять лет товарооборот между Узбекистаном и Азербайджаном увеличился в семь раз, а с Турцией – в два с половиной раза. Была выражена надежда на продолжение этой положительной традиции.
– Достигнутый показатель экономического сотрудничества Узбекистана и Турции пока не соответствует имеющемуся потенциалу, – сказал В.Норов. – Между тем есть все условия для полного использования взаимно заинтересованного партнерства.
Была единодушно одобрена значимость для наших стран использования транзитного потенциала железной дороги «Баку – Тбилиси – Карс».
Отмечалось, что на недавно состоявшейся в нашей столице Международной конференции по Афганистану представители движения «Талибан» признали, что строительство железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» будет способствовать обеспечению стабильности в Афганистане.
– При реализации этого проекта между крупными регионами в ощутимой степени сократятся сроки и цены на перевозку грузов через Центральную Азию, – продолжил лидер внешнеполитического ведомства нашей республики. – Для нашей страны будет создана возможность для вхождения на рынок Южной Азии, население которой составляет 1,9 миллиарда человек, а валовый внутренний продукт – 3,5 триллиона долларов.
На заседании министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов отметил, что азербайджанская сторона поддерживает и готова активно выдвигать такую платформу, основанную на общности взглядов и взаимном уважении.
– Сотрудничество Азербайджана, Узбекистана и Турции неразрывно связано единой историей и культурой, – сказал Д.Байрамов. – Такое положение будет способствовать дальнейшему развитию трехсторонних стратегических связей.
В этом процессе следует знакомить молодежь с общим историческим наследием, разработать и быстрее реализовать цикл туристических программ для расширения культурно-гуманитарных связей между Ташкентом, Баку и Анкарой.
В свою очередь министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обратил внимание на то, что Азия и Европа – это огромная торговая площадка и что наши государства должны быть в центре данного коммерческого потока.
– Средний коридор и транзитные пути через Каспийское море отличаются экономической эффективностью и безопасностью, – сказал руководитель внешнеполитического ведомства дружественной Турции. – Восстановление древней и чрезвычайно важной торговой линии – Великого Шелкового пути еще больше сплотит тюркский мир.
На встрече были разработаны предложения и инициативы по расширению взаимовыгодного сотрудничества в различных направлениях.