Жамоат транспорти тармоғини кенгайтириш лойиҳалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 6 июнь куни Тошкент ерусти ҳалқа метросининг иккинчи босқичи қурилиши билан танишиш чоғида жамоат транспорти тармоғини кенгайтириш ва метрополитен инфратузилмасини ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Бугун ушбу ишларни ташкил этишга қаратилган лойиҳалар тақдимоти билан танишилди. Жумладан, қурилаётган ерусти ҳалқа метросининг иккинчи босқичини давом эттириб, Сергели йўналиши билан боғлаш, замонавий қурилиш услубларини татбиқ этиш, метро поездларини янгилаш, йўловчи оқимини янада ошириш режалари ҳақида ахборот берилди.
Маълумки, ерусти метросининг иккинчи босқичи доирасида бешта бекатни шу йил якунида ва қолган иккитасини келгуси йил Наврўзда ишга тушириш мўлжалланган. Бу орқали 62 та маҳалладаги 250 мингга яқин аҳоли метрополитен билан қамраб олинади.
Давлатимиз раҳбари барча йўлларда инсонларга қулайлик ва хавфсизлик биринчи ўринда бўлиши лозимлигини таъкидлади. Метрополитен учун 14 та янги поезд олиб келиш, йўловчилар хавфсизлигини таъминлаш бўйича 2022-2025 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Инновацион ёндашувларни кенг қўллаган ҳолда метрополитенни комплекс ривожлантириш ҳамда Транспорт университети билан биргаликда профессионал кадрлар тайёрлаш учун хориждан юқори малакали мутахассисларни жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Тошкентда жамоат транспорти етиб бормаган 26 та маҳаллага автобус йўналишлари очилиб, метро билан боғланади. Бунинг учун қўшимча электробуслар харид қилинади.
Ҳисоб-китобларга кўра, Тошкент вилоятидан пойтахтимизга кунига 1 миллиондан зиёд йўловчи кириб келади. Уларни метро бекатларига йўналтириб, ҳам аҳолига, ҳам транспортларга енгиллик яратиш зарурлиги айтилди.
Замонавий электропоездлар келтириб, “Тошкент – Хожикент”, “Тошкент – Бекобод” ва “Тошкент – Ангрен” йўналишида тезюрар қатнов йўлга қўйилиши белгиланди.

Рассмотрены проекты расширения сети общественного транспорта
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе ознакомления с ходом строительства второго этапа Ташкентского надземного кольцевого метро 6 июня дал указания по расширению сети общественного транспорта и развитию инфраструктуры метрополитена.
Сегодня главе государства представлены проекты, направленные на организацию этой работы. В частности, доложена информация о планах продолжения второй этапа надземного кольца метро с соединением с Сергелийской веткой, внедрения современных методов строительства, модернизации подвижного состава метрополитена, дальнейшего увеличения пассажиропотока.
Как известно, в рамках второй очереди проекта запланировано построить пять станций к концу этого года, еще две станции – в следующем году, к празднику Навруз. Эта линия охватит услугами метро около 250 тысяч жителей 62 махаллей.
Глава государства подчеркнул, что удобство для людей и безопасность должны быть приоритетом во всех типах общественного транспорта. Поручено закупить для метро 14 новых поездов, разработать программу мер по обеспечению безопасности пассажиров на 2022-2025 годы.
Отмечена важность комплексного развития метрополитена с широким применением инновационных подходов, а также привлечением высококвалифицированных специалистов из-за рубежа для подготовки отечественных кадров совместно с Транспортным университетом.
Определено, что 26 махаллей Ташкента будут впервые охвачены сетью общественного транспорта и связаны с метро. Для этого будут закуплены дополнительные электробусы.
Как показывают расчеты, из Ташкентской области в столицу въезжает ежедневно более 1 миллиона пассажиров. Отмечена необходимость перенаправления этого потока в метро, создания удобства как для населения, так и движения транспорта.
Поставлена задача наладить курсирование скоростных поездов по маршрутам «Ташкент – Ходжикент», «Ташкент – Бекабад» и «Ташкент – Ангрен», закупив современные электропоезда.