Жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш бўйича Жанубий Корея тажрибаси ўрганилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва БМТ Тараққиёт Дастури ҳамкорлигида амалга оширилаётган “Тошкент – Кам углеродли автотранспортга инвестициялар жалб этишни жадаллаштириш” қўшма лойиҳаси доирасида яшил шаҳар транспорт тизимлари бўйича энг илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш мақсадида Корея Республикасига Транспорт вазирлиги ходимларининг ўқув хизмат сафари ташкил этилди.
Хизмат сафари давомида Корея Республикасининг Ер, инфратузилма ва транспорт вазирлиги, Корея транспорт институти ҳамда Сеул шаҳри маъмуриятининг тегишли мутахассислари билан консультатив учрашувлар ўтказилди.
Шунингдек, Сеул шаҳри жамоат транспорти соҳасида амалга оширилган кенг кўламдаги ислоҳотлар, хусусан, шаҳарда жорий этилган автобус йўлаклари (BRT), интеграллашган электрон тўлов (T-Money) тизими, даромадларни ташувчилар ўртасида тақсимлашда “Рool” тизими, жамоат транспорт инфратузилмасида аҳолининг заиф қатламлари учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишилди.
Бундан ташқари, Корея шаҳарларида жорий этилаётган транспортдан ҳоли бўлган “яшил” ҳудудлар ва жамоат транспорти парки учун электробуслар харид қилишда давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тажрибалари ҳақида маълумот олинди.
Хизмат сафари давомида Сеул шаҳар маъмурияти қошида ташкил этилган транспорт маълумоти хизмати (TOPIS)га ташриф буюрилиб, шаҳар транспорт тизимини оператив бошқарув фаолияти, ҳайдовчисиз ҳаракатланаётган транспорт воситаларининг пилот лойиҳалари ҳамда реал вақт режимида транспорт ва йўл маълумотларини таҳлил қилиб бориш имкониятлари билан танишилди.
Учрашувлар давомида Тошкент шаҳрида жамоат транспорти соҳасини ислоҳ қилиш, шу жумладан, яшил транспорт йўлакларини жорий этишда ўзаро билим ва тажриба алмашинуви бўйича ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олинди.

Изучается южнокорейский опыт реформирования общественного транспорта
В рамках совместного проекта “Ташкент – ускорение привлечения инвестиций в низкоуглеродный автотранспорт”, реализуемого совместно Министерством транспорта Республики Узбекистан и Программой развития ООН, была организована учебная командировка сотрудников Министерства транспорта Республики Корея с целью изучения передового зарубежного опыта в области транспортных систем зеленого города.
В ходе визита были проведены консультативные встречи с соответствующими специалистами Министерства земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея, Корейского института транспорта и администрации города Сеул.
В ходе встречи были рассмотрены широкомасштабные реформы, реализованные в сфере общественного транспорта Сеула, в частности, введение автобусных полос (BRT), интегрированной системы электронных платежей (T-Money), системы «Pool» в распределении доходов среди перевозчиков, инфраструктура общественного транспорта для незащищенных слоев населения ознакомилась с созданными условиями.
Кроме того, была получена информация об опыте государственной поддержки при закупке электробусов для “зеленых” районов и парка общественного транспорта, свободных от транспорта, который внедряется в корейских городах.
В ходе встреч была достигнута договоренность о налаживании сотрудничества по обмену знаниями и опытом в сфере общественного транспорта в Ташкенте, в том числе по внедрению зеленых транспортных коридоров.