Uzbekistan Airways ва Qatar Airways "Код-шер" тижорий битими асосида ҳамкорлик қилади
Ўзбекистон Республикаси билан Қатар давлатининг фуқаро авиацияси соҳасидаги ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантириш мақсадида жорий йил 6-7 апрель кунлари Тошкентда икки давлат Авиация маъмуриятлари ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Музокарада Қатар давлати Фуқаро авиацияси бошқармаси, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, “Ўзавиация” агентлиги ҳамда томонларнинг тайинланган авиакомпаниялари “Uzbekistan Airways” АЖ ва “Qatar Airways” авиакомпанияси вакиллари иштирок этишди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Қатар ўртасида тўғридан-тўғри ҳаво қатновларини йўлга қўйиш, ҳаво қатнови тўғрисидаги иккитомонлама ҳукуматлараро битим лойиҳаси бўйича ишларни якунига етказиш, “Uzbekistan Airways” ва “Qatar Airways” авиакомпаниялари ўртасида ҳамкорлик ўрнатиш ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Музокаралар якунига кўра Битим лойиҳасининг якуний матни ҳамда Uzbekistan Airways ва Qatar Airways ўртасида "Код-шер" тижорий битими асосида ҳамкорлик қилиш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, томонлар бешинчи ҳаво эркинлиги ҳуқуқини қўллаган ҳолда икки давлат ўртасида мунтазам авиақатновларни йўлга қўйиш масалаларини ҳар томонлама муҳокама қилиш мақсадида Қатар томонининг таклифига кўра икки ой муддат ичида навбатдаги музокараларни Доха шаҳрида ўтказишга келишиб олдилар.

Uzbekistan Airways и Qatar Airways будут сотрудничать на основе коммерческого соглашения "Код-шер"
В целях дальнейшего развития сотрудничества Республики Узбекистан и Государства Катар в области гражданской авиации 6-7 апреля текущего года в Ташкенте состоялись переговоры между авиационными администрациями двух государств.
В переговорах приняли участие представители Управления гражданской авиации Государства Катар, Министерства транспорта Республики Узбекистан, агентства “Узавиация”, а также назначенных авиакомпаний сторон-АО “Uzbekistan Airways” и авиакомпании “Qatar Airways”.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы налаживания прямого авиасообщения между Узбекистаном и Катаром, завершения работ по проекту двустороннего межправительственного соглашения о воздушном сообщении, налаживания сотрудничества между авиакомпаниями “Uzbekistan Airways” и “Katar Airways” и другие.
По итогам переговоров был подписан окончательный текст проекта соглашения и достигнута договоренность о сотрудничестве между Uzbekistan Airways и Katar Airways на основе коммерческого соглашения "Код-шер".
Стороны также договорились провести в Дохе очередные переговоры в двухмесячный срок по предложению катарской стороны с целью всестороннего обсуждения вопросов налаживания регулярного авиасообщения между двумя государствами с применением пятого права на воздушную свободу.