Uzbekistan Airways авиакомпанияси биринчи Airbus A321LR ҳаво кемасини кутиб олди
Бугун, 14 февраль куни “Тошкент” аэропортининг маҳаллий авиайўналишлар терминалида биринчи A321LR ҳаво кемасини тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтди. Гамбург шаҳридан учиб келган илк A321LR ҳаво кемасини анъанага кўра сув аркаси билан кутиб олинди. Тадбирда “Uzbekistan Airways” АЖ раҳбарияти ва ходимлари, оммавий ахборот воситалари, блогер, споттерлар, шунингдек, фахрий меҳмонлар иштирок этишди.
UK32101 рўйхатга олиш рақамини олган самолёт Airbus заводларидан бири жойлашган Гамбург шаҳридан (Германия) 5 соату 30 дақиқа давом этган тўғридан-тўғри парвоз амалга оширди. Ҳаво кемаси Uzbekistan Airways экипажи Дилявер Карабаш ва Шохрух Раҳимов бошқарувида олиб келинди.
Uzbekistan Airways авиакомпанияси Марказий Осиёда Airbus нинг узоқ масофага мўлжалланган маҳсулотининг биринчи оператори бўлади. Биринчи самолёт 188 йўловчига (бизнес-классдаги 16 ўрин, эконом классида 172 ўрин) мўлжалланган ва CFM International LEAP-1A двигателлари билан жиҳозланган. Авиакомпания ўзининг биринчи A321LR ҳаво кемасини маҳаллий ва халқаро йўналишлар бўйича фойдаланишни режалаштирмоқда.
Uzbekistan Airways Airbus билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни 1993 йилда бошлаган бўлиб, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси ва ҳозирда “Uzbekistan Airways” АЖ А310 ҳаво кемасидан бошлаб Ғарбда ишлаб чиқарилган замонавий самолётлар парки билан янги даврга кириб келган минтақадаги биринчи авиакомпания бўлди. Uzbekistan Airways авиакомпанияси ҳар доим авиация корхоналари билан яқин алоқада бўлиб келган бўлса, кейинги йилларда А310 ва бошқа турдаги ҳаво кемаларига техник хизмат кўрсатиш бўйича ўз имкониятларига эга бўлди. Ушбу муваффақиятнинг иккинчи муҳим омили 2010 йилда хизматга киришган А320CЕО танлови бўлса, 2019 йилда эса авиакомпания авиапаркига қўшилган А320NEO бўлди.
“Авиакомпаниянинг яқин келажакдаги режалари – яқин ва узоқ хориж мамлакатларига парвозлар географиясини кенгайтириш, шунингдек, янги ва қулай самолётларни сотиб олиш орқали авиапаркини кенгайтириш бўйича фаол иш олиб бормоқда. Бунинг яққол мисоли бу йил охиригача қабул қилиб олинадиган бешта Airbus самолётларига буюртма берилишидир” –, дейди “Uzbekistan Airways” Акциядорлик жамияти Бошқарув раиси Илҳом Маҳкамов.

Авиакомпания Uzbekistan Airways встретила свой первый A321LR
Сегодня, 14 февраля 2022 года в местном терминале Ташкентского аэропорта состоялась торжественная встреча первого воздушного судна A321LR. По традиции первый самолет, прилетевший из города Гамбург встретили водяной аркой. На встрече приняли участие руководство АО «Uzbekistan Аirways», представители СМИ и блогеры, споттеры, а также почетные гости.
Самолёт A321LR, получивший регистрационный номер UK32101, совершил прямой перелёт длительностью 5 часов 30 минут из Гамбурга (Германия), где находится один из сборочных производств Airbus. Его пилотировал экипаж Uzbekistan Airways - Дилявер Карабаш и Шохрух Рахимов.
Авиакомпания АО «Uzbekistan Аirways» станет первым оператором дальнемагистрального продукта Airbus в Центрально-азиатском регионе. Первый самолет рассчитан на 188 пассажиров (16 мест в бизнес-классе, 172 мест в эконом-классе) и оснащен двигателями CFM International LEAP-1A. Авиакомпания планирует эксплуатировать свой первый A321LR на региональных и дальнемагистральных маршрутах.
Взаимовыгодное сотрудничество с Airbus началось в 1993 году, когда еще НАК «Узбекистон хаво йуллари» а сейчас уже АО «Uzbekistan Airways», стала первой авиакомпанией в регионе, вступившей в новую эру с современным парком самолетов западного производства, начиная с A310. Авиакомпания Uzbekistan Airways всегда имела тесные связи с авиационными предприятиями, и в последующие годы для самолетов Airbus A310 и других типов были разработаны собственные возможности технического обслуживания. Вторым важным фактором этого успеха является выбор A320CEO, который поступил на вооружение в 2010 году, а затем A320NEO, который присоединился к авиапарку авиакомпании в 2019 году.
«В ближайших планах авиакомпании – активная работа по расширению географии полетов, как в страны ближнего, так и дальнего зарубежья, а также увеличение авиапарка путём приобретения новых комфортабельных самолетов. Хорошим примером тому является заказ пяти самолетов Airbus, которые будут получены до конца этого года», – отметил Илхом Махкамов, Председатель Правления АО «Uzbekistan Airways».
В ходе мероприятия участники встречи, представители СМИ смогли поближе познакомиться с техническими способностями нового современного авиалайнера Airbus A321LR.