УРГАНЧ ШАҲРИДА ЕР ОСТИ АВТОМОБИЛЬ ЙЎЛИ ОЧИЛДИ
Бугун Урганч шаҳрининг қоқ марказида бунёд этилган замонавий ер ости автомобиль йўли фойдаланишга топширилди. Мазкур туннелнинг  узунлиги 500 метр, кенглиги 17 метрни ташкил этиб,  лойиҳа бўйича соатига 3200 та автомобилни ўтказиш қувватига эга.
Янги иншоотнинг очилиш маросимида нуронийлар, ёшлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этдилар. Вилоят ҳокими Фарход Эрманов  барчани ер ости йўл ўтказгичи фойдаланишга топширилиши муносабати билан табриклади.
Таъкидлаш керак, бундай ер ости автомобиль йўли Республикамиз вилоятлари ичида илк бор Хоразмда бунёд этилди. Мазкур йўл ўтказгични барпо қилишда  бош пудратчи ташкилот "Кўприкқурилиш трести" УКнинг "14-Кўприкқурилиш" отрядига қарашли 140 та махсус техника  ҳамда 1 800 нафардан зиёд малакали инженерлар, қурувчи ва   усталар фидойилик билан меҳнат қилдилар.
Маълумки, ал-Хоразмий ва Ислом Каримов кўчалари шаҳардаги энг тирбанд йўллардан бўлиб, ал-Хоразмий кўчасида суткасига ўртача 18 минг, Ислом Каримов кўчасида 14 минг дона  транспорт воситалари ҳаракатланади. Ер ости йўли қурилиши натижасида ушбу чорраҳадаги тирбандлик бартараф этилди, йўл-транспорт ҳодисаларининг олди олиниб, пиёдаларнинг хавфсиз ҳаракатланиши таъминланди.
Шунингдек, мазкур туннел орқали ҳар куни шаҳар ичи ва шаҳар атрофи йўналишларида қатнайдиган 200 дан ортиқ автобус ва микроавтобуслар ҳаракатланади, ушбу жамоат транспортларида ўртача 30 минг нафар йўловчига хизмат кўрсатилади.
Ер ости йўли қурилиши билан бирга Қирғизёп каналининг шу ҳудуддан оқиб ўтувчи қисми янгидан бетонлаштирилди,  замонавий панжаралар ўрнатилиб, ободонлаштириш ишлари бажарилди.

В городе Ургенч открылась подземная автомобильная дорога
Сегодня сдана в эксплуатацию современная подземная автомобильная дорога, построенная в историческом центре города Ургенч. Этот туннель имеет длину 500 метров, ширину 17 метров и пропускную способность 3200 автомобилей в час.
В церемонии открытия приняли участие ветераны, молодежь, представители государственных и общественных организаций. Хоким области Фархад Эрманов поздравил всех с вводом в эксплуатацию подземного путепровода.
Как известно, улицы Аль-Хорезми и Ислама Каримова являются одними из самых загруженных дорог в городе, в среднем по улице Аль-Хорезми в сутки проходит 18 тысяч автомобилей, по улице Ислама Каримова-14 тысяч. В результате строительства подземной дороги на этом перекрестке были устранены пробки, предотвращены дорожно-транспортные происшествия и обеспечено безопасное движение пешеходов.
Кроме того, по туннелю ежедневно курсируют более 200 автобусов и микроавтобусов, курсирующих по внутригородским и пригородным маршрутам, в среднем 30 тысяч пассажиров обслуживаются данным общественным транспортом.
Наряду со строительством подземной дороги была заново забетонирована часть проходящего через эту территорию канала Киргизеп, установлены современные перила и проведены работы по благоустройству.