ТУРКИЯГА БОРИШ ИСТАГИДА БЎЛГАН ФУҚАРОЛАР ДИҚҚАТИГА!!!
Ўзбекистон Республикасининг Истанбул шаҳридаги Бош консулхонаси маълумотларига кўра сўнгги вақтларда Туркияга сайёҳ бўлиб келиб, маълум бир муддатдан сўнг Ўзбекистонга қайтмоқчи бўлганларнинг COVID-19 тестлари натижалари “ижобий” чиқаётганлар сони кескин ошиб бормоқда.
Шу муносабат билан Туркияга келишни режалаштирган фуқароларга қуйидагиларни маълум қиламиз:
Туркиянинг тегишли вазирлик ва идоралари баённомаларига кўра, COVID-19 касаллигидан суғурталанган чет эл фуқаролари тиббиёт муассасаларида бепул даволаниш имкониятига эга бўладилар. Ушбу вируснинг енгил шакли билан касалланган сайёҳлар 10-14 кун давомида меҳмонхоналарнинг махсус хоналарида сақланадилар ва харажатлар суғурта ҳисобига қопланади.
Суғуртага эга бўлмаган сайёҳлар меҳмонхонада турар жой учун тўловни ўз хисобларидан коплайдилар ёки ҳудудлардаги махсус бепул карантин маркази(асосан талабалар ётоқхоналари)га юборилади (мисол учун, Истанбул шаҳрида Малтепа туманида жойлашган “Мимар Синан” номидаги ётоқхона карантин маркази сифатида хизмат қилади).
COVID-19га чалинган сайёҳларнинг бепул карантин марказига жойлаштириш масаласи вилоят губернаторлиги томонидан белгиланади. Ўз ўрнида, Туркиянинг Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотига кўра, янги ўқув мавсуми бошланишига тайёргарлик муносабати билан яқин даврда ушбу марказлар ёпилиши кутиляпти.
COVID-19га чалинган шахслар 10-14 кундан сўнг ПЗР тестини қайта топширишлари ва тест натижаси “манфий” чиққан тақдирда учиб кетишлари мумкин бўлади. Вирусни юқтирган даврдан то тўлиқ тикланишгача бўлган жараён Туркиянинг «Hayat Eve Sığar» (HES-код) дастури орқали назорат қилинади.
Юқоридагиларни инобатга олиб, Бош консулхона яна бир бор Туркияга келишни режалаштирган фуқароларимизга тиббий суғурта расмийлаштиришларини тавсия қилади ҳамда суғурта агентларидан коронавирус юқтириш ҳолатларида аниқ ҳаракатлар тартибини ўрганишга чақиради.

ВНИМАНИЮ ГРАЖДАН, ЖЕЛАЮЩИХ ПОЕХАТЬ В ТУРЦИЮ!!!
По данным Генерального консульства Республики Узбекистан в Стамбуле, в последнее время резко возрастает число “положительных” результатов тестов на COVID-19 у туристов, прибывших в Турцию и желающих вернуться в Узбекистан после определенного периода времени.
В связи с этим мы сообщаем гражданам, планирующим приехать в Турцию:
Согласно протоколам соответствующих министерств и ведомств Турции, иностранные граждане, застрахованные от COVID-19, получат бесплатное лечение в медицинских учреждениях. Туристы, зараженные легкой формой этого вируса, содержатся в специальных номерах гостиниц в течение 10-14 дней, а расходы покрываются страховкой.
Туристы, не имеющие страховки, покрывают за свой счет оплату проживания в отеле или отправляются в специальный бесплатный карантинный центр(преимущественно студенческие общежития) в регионах (например, в качестве карантинного центра выступает общежитие “Мимар Синан”, расположенное в районе Мальтепа в Стамбуле).
Вопрос о размещении туристов, зараженных COVID-19, в бесплатном карантинном центре определяется губернатором региона. В свою очередь, по данным Министерства здравоохранения Турции, ожидается, что эти центры будут закрыты в ближайшее время в связи с подготовкой к началу нового учебного сезона.
Лица с COVID-19 смогут повторно пройти ПЦР тест через 10-14 дней и вылететь, если результат теста окажется “отрицательным”. Процесс от периода заражения вирусом до полного выздоровления контролируется турецкой программой «Hayat Eve Sığar» (HES-COD).
Учитывая вышеизложенное, Генеральное консульство рекомендует гражданам, планирующим в очередной раз посетить Турцию, оформить медицинскую страховку и призывает страховых агентов изучить конкретные действия в случае заражения коронавирусом.