29.12.2021 8173 Yangiliklar
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Тошкент давлат транспорт университети раҳбарияти ва профессор-ўқитувчилари билан очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқот давомида университет томонидан амалга оширилган ишлар, фаолиятдаги мавжуд муаммолар ва истиқболлдаги вазифалар юзасидан тақдимотлар ўтказилди. Шунингдек, университетда мамлакатимиз транспорт соҳасида талаб юқори бўлган малакали кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш ва илмий салоҳиятни ривожлантириш йўналишидаги таклифлар муҳокама қилинди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ҳар бир йўналиш бўйича таҳсил олаётган университет талабаларида амалий кўникма ва касбий малакани ривожлантириш мақсадида дарс жараёнларини амалиёт билан узвий равишда ташкил этиш зарурлигини таъкидлаб ўтди.
Шу мақсадда Транспорт вазирлиги соҳа ташкилотлари билан Транспорт университети ўртасида яқиндан ҳамкорликни таъминлаш борасида амалий ёрдам кўрсатишини айтиб ўтди.
Очиқ мулоқот давомида университетнинг моддий-техник базасини ривожлантириш, профессор-ўқитувчиларнинг илмий салоҳиятни юксалтириш, илғор хорижий мамлакатлардаги инновацион технологиялар трансферини йўлга қўйиш билан боғлиқ масалаларнинг ечими юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат мобайнида университет ректори Одил Абдураҳмонов келгусида Транспорт вазирлиги томонидан талабалар учун стипендия жорий қилиш юзасидан билдирган таклифни Илҳом Маҳкамов қўллаб-қувватлади.

Министр транспорта посетил Ташкентский государственный транспортный университет
Министр транспорта Ильхом Махкамов провел открытый диалог с руководством и профессорско-преподавательским составом Ташкентского государственного транспортного университета.
В ходе беседы были проведены презентации по проводимой университетом работе, имеющимся проблемам и перспективным задачам в деятельности. Также были обсуждены предложения по коренному совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров в транспортной отрасли страны и развитию научного потенциала в университете.
Министр транспорта Ильхом Махкамов подчеркнул необходимость организации учебного процесса в тесной связи с практикой с целью развития практических навыков и профессиональной квалификации у студентов университета, обучающихся по каждому направлению.
С этой целью Министерство транспорта окажет практическую помощь в обеспечении тесного сотрудничества между отраслевыми организациями и Транспортным университетом.
В ходе открытого диалога состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с развитием материально-технической базы университета, повышением научного потенциала профессорско-преподавательского состава, налаживанием трансфера инновационных технологий в передовые зарубежные страны.
В ходе беседы Ильхом Махкамов поддержал предложение ректора университета Одил Абдурахманова о введении в будущем стипендии Министерством транспорта для студентов.