Тошкентда Афғонистонга юк ташишларни жадаллаштириш бўйича тўрт томонлама учрашув бўлиб ўтди
Хитойдан Афғонистонга товарлар етказиб беришни жадаллаштириш ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш мақсадида “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ ташаббуси билан Ўзбекистон, Афғонистон, Қирғизистон темир йўллари маъмуриятлари вакиллари ҳамда Хитой халқаро логистика компанияси иштирокида тўрт томонлама учрашуви бўлиб ўтди. Ишчи гуруҳ йиғилиши “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқаруви раиси в.б. Х.Н. Хасилов бошчилигида бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири И.Р.Маҳкамов кириш сўзи билан чиқди. Шунингдек, Афғонистоннинг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси жаноб А.Х.Элми ҳам иштирок этди.
Ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш, мавжуд имкониятларни кенгайтириш, истиқболли лойиҳалар ва ҳамкорликнинг янги босқичларга олиб чиқиш мақсадида томонларнинг логистика инфратузилмасини модернизация қилиш, Хитойнинг Қашғар станциясидан Афғонистондаги Ҳайратон станциясигача бўлган юк ташишларни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки, афғонистонлик меҳмонлар Ишчи гуруҳнинг барча қарорларини қўллаб-қувватлади. Афғонистоннинг Ўзбекистон Республикасидаги элчиси А.Х.Элми ва Афғонистон темир йўллари бошқармаси бошлиғи в.б. А.Б.Шарофат томонидан Ўзбекистон Республикасига ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун ўз миннатдорчиликларини билдирдилар.

В Ташкенте состоялась четырёхсторонняя встреча по ускорению доставок грузов в Афганистан
В целях ускорения поставок грузов из Китая в Афганистан и развития логистической инфраструктуры, по инициативе акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" состоялась 4-х сторонняя встреча представителей администраций железных дорог Узбекистана, Афганистана, Кыргызстана с участием китайской международной логистической компании. Заседание Рабочей группы прошла под председательством и.о. председателя правления АО “Узбекистон темир йуллари” Х.Н.Хасилова.
На встрече с вступительным словом выступил министр транспорта Республики Узбекистан И.Р.Махкамов. Также, принял участие посол Афганистана в Республике Узбекистан г-н А.Х.Элми.
В ракурсе развития партнёрства, расширения существующих возможностей, перспективных проектов и новых горизонтов сотрудничества, обсуждена модернизация логистической инфраструктуры сторон, ускорение пропуска грузов с китайского Кашгара до станции Хайратон в Афганистане.
Необходимо отметить, что афганской стороной все стороне поддержаны решения Рабочей группы. В своих обращениях к участникам заседания, посол Афганистана в Республике Узбекистан А.Х.Элми и и.о. руководителя Афганского железнодорожного управления А.Б.Шарофат, выразили благодарность узбекской стороне за всестороннюю поддержку.