“The Investor” нашри транспорт соҳасида амалга оширилётган лойиҳаларга хорижий инвесторларни жалб этишга кўмаклашади
02.11.2022 7906 Yangiliklar
Бугун, 2 ноябрь куни транспорт вазири Илҳом Маҳкамов “The Investor” нашри таҳририяти директори Леанардо Словински билан учрашди.
Учрашувда томонлар мамлакатимиз транспорт соҳасида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларига хорижий инвесторларни жалб қилиш имкониятларини муҳокама этишди.
Хусусан, давлат-хусусий шериклик асосида Бухоро ва Урганч аэропортларини модернизация қилиш ва бошқариш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, Тошкент – Андижон, Тошкент – Самарқанд пуллик автомобиль йўлини қуриш бўйича истиқболли лойиҳалар юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, Илҳом Маҳкамов давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан мамлакатимиз ва бутун минтақа транзит салоҳиятини оширишга хизмат қилувчи янги транспорт коридорларини ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” ва “Хитой – Қирғизистон –Ўзбекистон” темир йўлини қуриш лойиҳалари тўғрисида маълумот берди.
Леанардо Словински транспорт соҳаси мамлакат иқтисодиёти ривожида муҳим ўрин тутишини эътироф этган ҳолда соҳани ривожлантириш йўналишада амалга оширилаётган лойиҳаларни юқори баҳолади.
Учрашув якунида томонлар соҳада амалга оширилаётган лойиҳаларга хорижий инвесторларни жалб қилиш йўналишида ҳамкорликда ишларни ташкил этишга келишиб олди.

Издание The Investor поможет привлечению иностранных инвесторов к реализуемым проектам в транспортной сфере
02.11.2022 7804 Yangiliklar
Сегодня, 2 ноября, министр транспорта Ильхом Махкамов встретился с редакционным директором "The Investor" Леонардо Словински.
На встрече стороны обсудили возможности привлечения иностранных инвесторов к инвестиционным проектам, реализуемым в транспортной сфере нашей страны.
В частности, состоялся обмен мнениями по реализации проектов по модернизации и управлению аэропортами Бухары и Ургенча на основе государственно-частного партнерства, а также по перспективным проектам строительства платной автомобильной дороги Ташкент – Андижан, Ташкент – Самарканд.
Также Ильхом Махкамов проинформировал о реализуемых по инициативе главы государства проектах строительства железных дорог “Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар” и “Китай – Кыргызстан –Узбекистан” по созданию новых транспортных коридоров, которые послужат повышению транзитного потенциала страны и всего региона.
Леонардо Словински высоко оценил проекты, реализуемые в направлении развития отрасли, признавая, что транспортная отрасль играет важную роль в развитии экономики страны.
По итогам встречи стороны договорились организовать совместную работу по привлечению иностранных инвесторов в проекты, реализуемые в отрасли.