Саудия Арабистони билан фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорликнинг янги истиқболлари
Жорий йилнинг 19 апрель куни Ар-Риёд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири И.Маҳкамов ва Саудия Арабистони фуқаро авиацияси бош бошқармаси президенти А.Ал-Дуалиж ҳамда “Flynas” авиакомпанияси бош директори Б.Ал-Моханна ўртасида уч томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида томонлар фуқаро авиацияси соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилди.
Хусусан, Ўзбекистон ва Марказий Осиё шаҳарларига Саудия Арабистонидан сайёҳлар оқимини кўпайтириш мақсадида икки давлатнинг тайинланган авиакомпаниялари учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш, ушбу йўналишда кооперация алоқаларини ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашувда томонлар фуқаро авиацияси соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Новые перспективы сотрудничества с Саудовской Аравией в сфере гражданской авиации
19 апреля текущего года в городе Ар-Рияд состоялась трехсторонняя встреча Министр транспорта Республики Узбекистан И. Махкамова с президентом Главного управления гражданской авиации Саудовской Аравии А. Аль- Дуалижем и генеральным директором авиакомпании “Flynas” Б. Аль-Моханна.
В ходе прошедших переговоров стороны обсудили перспективы развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере гражданской авиации.
В частности, в целях увеличения потока туристов из Саудовской Аравии в города Узбекистана и Средней Азии рассмотрены вопросы создания более благоприятных условий для авиакомпаний двух стран, также развития сотрудничества в данной сфере.
В ходе встречи стороны отметили огромный потенциал для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере гражданской авиации, и выразили готовность мобилизовать все усилия в этом направлении.