Самарқанд Ўзбекистонда ЕТТБнинг “Яшил шаҳарлар” дастурига қўшилган биринчи шаҳарга айланди
ЕТТБ Бошқарувчилар Кенгашининг 32-йиллик йиғилишининг 2-кунида Ўзбекистон ҳукумати ва ЕТТБ ўртасида Самарқанд шаҳрида электробуслар қатновини йўлга учун 49 миллион долларгача миқдорда суверен кредит ажратиш тўғрисида Битим имзоланди.
Ажратилган маблағ зарядловчи қурилмалар билан бирга 100 тагача ўрта ўлчамдаги (10, 5 м) электробусларни сотиб олиш, шунингдек, электравтобуслар парки, электр станцияси, фойдаланиш учун маъмурий бинолар ва техник хизмат кўрсатиш объектларини ўз ичига олган зарур инфратузилмани яратиш учун ишлатилади.
Бу “Самарқанд - яшил шаҳр” (GCAP) ҳаракат режасидаги биринчи лойиҳа бўлиб, барқарор ривожланиш истиқболлари ва стратегик мақсадларни ҳамда устувор экологик муаммоларни ҳал қилиш учун зарур бўлган ҳаракатлар ва инвестицияларни жалб қилишга ёрдам берадиган муҳим қадамдир.

Самарканд стал первым городом в Узбекистане, присоединившимся к программе ЕБРР “Зеленые города”
В рамках 2-го дня 32-го Ежегодного заседания совета управляющих ЕБРР состоялось подписание Соглашения о предоставлении суверенного кредита в размере до 49 миллионов долларов между правительством Узбекистана и ЕБРР для внедрения электробусов в г.Самарканде.
Средства будут использованы для приобретения до 100 электробусов среднего размера (10,5 м) вместе с зарядными устройствами, а также для создания необходимой инфраструктуры, включая депо электробусов, электроподстанцию, административные здания и объекты эксплуатации и технического обслуживания.
Это первый проект в рамках Плана действий “Зеленый город Самарканда” (GCAP) – важнейшего инструмента, который поможет определить видение устойчивого развития и стратегические цели, а также действия и инвестиции, необходимые для решения приоритетных экологических проблем.