Покистон билан фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари кенгайтирилади
Покистон Ислом Республикаси билан фуқаро авиацияси соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги делегациясининг Покистонга ташрифи давомида мамлакат федерал авиация вазири Ғулом Сарвар Хон билан учрашув бўлиб ўтди. Музокараларда икки мамлакат ўртасида мунтазам авиақатновларни қайта тиклаш масаласи муҳокама этилди.
Эслатиб ўтамиз, “COVID-19” пандемиясига қадар “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси Тошкент - Лаҳор - Тошкент йўналишида ҳафтасига икки маротаба мунтазам қатновларни амалга ошириб келаётган эди.
Учрашувда парвозлар географиясини кенгайтириш ва Ўзбекистон аэропортлари жозибадорлигини ошириш мақсадида Покистон авиакомпаниялари ҳаво кемаларига аэропортларда ер усти хизматлари кўрсатишнинг асосий турлари бўйича эълон қилинган тарифларга нисбатан 30% гача табақалаштирилган чегирмалар берилиши, зиёрат туризми йўналишида бажарилаётган парвозларга эса 50 % га қадар чегирмалар берилиши, бундан ташқари Покистон авиакомпанияларига қулай бўлган слотлар тақдим этилиши маълум қилинди.
Шунингдек, учрашув давомида Ўзбекистон томонининг яна бир муҳим таклифи яъни, Покистон ҳаво кенглиги ҳудуди бўйлаб, бевосита Афғонистон ҳаво кенглиги ҳудудида давом этувчи янги ҳаводаги ҳаракатга хизмат кўрсатиш йўналишини ташкил этиш масаласи ҳам атрофлича муҳокама этилди.
Шу билан бирга ташриф давомида Транспорт вазирлиги ҳаво транспортини ривожлантириш департаменти раҳбари Дониёр Джумаев Покистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Авиация бошқармаси бош котиби Шавкат Алихон, Фуқаро авиацияси департаментининг авиация вице-маршали Муҳаммад Жамол Аршад ҳамда “PIA” авиакомпанияси вакиллари билан учрашди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар «Uzbekistan airways» ва «PIA» авиакомпаниялари ўртасида код-шер, интерлайн ва прорейт келишувларини биргаликда ишлаб чиқишни жадаллаштиришга келишиб олди.

Сотрудничество с Пакистаном в сфере гражданской авиации будет расширено
Обсуждены вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества с Исламской Республикой Пакистан в области гражданской авиации.
В ходе визита делегации Министерства Транспорта Республики Узбекистан в Пакистан состоялась встреча с федеральным министром авиации страны Гулом Сарвар-Ханом. Был обсужден вопрос возобновления регулярного авиасообщения между двумя странами.
Напомним, что до пандемии COVID-19 авиакомпания ”Uzbekistan Airways" осуществляла регулярные рейсы по маршруту Ташкент-Лахор-Ташкент два раза в неделю.
На встрече было сообщено, что в целях расширения географии полетов и повышения привлекательности аэропортов Узбекистана воздушным судам пакистанских авиакомпаний будут предоставлены дифференцированные скидки до 30% по сравнению с объявленными тарифами по основным видам наземного обслуживания в аэропортах, а на рейсы, выполняемые в направлении паломнического туризма, будут предоставлены скидки до 50%, а также слоты, удобные для пакистанских авиакомпаний.
Также было обсуждено еще одно важное предложение узбекской стороны-организация нового маршрута обслуживания воздушного движения по территории воздушного пространства Пакистана, продолжающегося непосредственно на территории воздушного пространства Афганистана.
В ходе визита глава департамента развития воздушного транспорта Министерства Транспорта Дониёр Джумаев встретился с генеральным секретарем управления авиации при Кабинете Министров Пакистана Шавкатом Алиханом, вице-маршалом авиации департамента гражданской авиации Мухаммедом Джамалем Аршадом и представителями авиакомпании “PIA”.
По итогам встречи стороны договорились ускорить совместную разработку код-шеринговых, интерлайн и прорейтинговых соглашений между авиакомпаниями «Uzbekistan airways» и «PIA».