Ўзбекистон ва Қатар ҳукуматлари ўртасида Ҳаво қатнови тўғрисидаги битим имзоланди
Бугун Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлигида Қатар Бош вазирининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири шайх Муҳаммад бин Абдураҳмон бин Жосим Ол Сонийнинг мамлакатимизга расмий ташрифи доирасида Ўзбекистон ва Қатар ҳукуматлари ўртасида Ҳаво қатнови тўғрисидаги битим имзоланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Битим Ўзбекистон  номидан ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов, Қатар номидан ушбу давлат Бош вазири ўринбосари, ташқи ишлар вазири шайх Муҳаммад бин Абдураҳмон бин Жосим Ол Соний томонидан имзоланди
Битим ҳаво қатновини ташкил этиш, авиакорхоналарни тайинлаш, уларга парвозларни амалга ошириш ҳуқуқини бериш, белгиланадиган манзилларни аниқлаш, сертификат ва лицензияларни тан олиш, икки давлатда тайинланган авиакорхоналарнинг ваколатхоналари фаолиятини тартибга солиш каби масалаларни назарда тутади.
Ҳужжат қоидаларига кўра, ҳар бир томоннинг белгиланган авиа ташкилотлари иккинчи давлат ҳудудида келишилган манзилларда қўнишни амалга ошириш ва уларнинг ҳудудларидан қўнмасдан учиб ўтиш учун тегишли ҳуқуқлардан фойдаланади.
Битимда Ўзбекистон ва Қатар ўртасидаги ҳаво қатновларини ривожлантириш мақсадида авиаташкилотларга доимий қатновларни амалга оширишни таъминловчи ва божхона йиғимлари, солиқ ва бошқа тўловлардан озод этувчи имтиёзлар ўзаро асосда тақдим этилиши назарда тутилган.
Бундан ташқари, ҳужжатда авиация соҳасидаги хавфсизлик ва икки мамлакат авиация ташкилотлари ўртасида юзага келиши мумкин бўлган баҳсларни ҳал этиш меъёрлари ҳамда ўзаро ҳамкорлик қилишнинг бошқа шартлари белгилаб қўйилган.
Ҳужжат икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришга ижобий туртки беради, икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтириш учун янги истиқболларни очади ва ўзаро манфаатли авиаташувлар бозорини шакллантиришга кўмаклашади.
Эслатиб ўтамиз, Қатар Бош вазирининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири шайх Муҳаммад бин Абдураҳмон бин Жосим Ол Соний бошчилигидаги делегация  Тошкентга ташрифи доирасида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов билан учрашди.
Унда Қатар ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари хусусида фикр алмашилди. Икки томонлама ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Маълумот учун, жорий йилнинг 6-7 апрель кунлари Тошкентда Ўзбекистон ва Қатарнинг фуқаро авиацияси соҳасидаги ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантириш мақсадида икки давлат авиация маъмуриятлари вакиллари ўртасида музокаралар бўлиб ўтган эди.
Мазкур музокараларда Қатар фуқаро авиацияси бошқармаси, Ўзбекистон транспорт вазирлиги, «Ўзавиация» агентлиги ҳамда томонларнинг тайинланган авиакомпаниялари - «Uzbekistan Airways» АЖ ва «Qatar Airways» авиакомпанияси вакиллари иштирок этганди.
Ўшанда Ўзбекистон ва Қатар ўртасида тўғридан-тўғри ҳаво қатновларини йўлга қўйиш, ҳаво қатнови тўғрисидаги икки томонлама ҳукуматлараро битим лойиҳаси бўйича ишларни якунига етказиш, «Uzbekistan Airways» ва «Qatar Airways» авиакомпаниялари ўртасида ҳамкорлик ўрнатиш ва бошқа масалалар муҳокама қилинган эди.

В Ташкенте подписано Соглашение между Узбекистаном и Катаром о воздушном сообщении
Межправительственное соглашение о воздушном сообщении между Узбекистаном и Катаром было подписано сегодня в Министерстве иностранных дел в рамках официального визита в нашу страну заместителя Премьер-министра, министра иностранных дел Катара Шейха Мухаммада бин Абдулрахмана бин Джасема Аль Тани, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Соглашение было подписано с узбекской стороны министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым, с катарской - заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Шейхом Мухаммадом бин Абдулрахманом бен Джасемом Аль Тани.
Соглашение предусматривает организацию авиасообщения, назначение авиакомпаний, которым будет предоставлено право выполнять полеты, определение пунктов назначения, признание сертификатов и лицензий, регулирование представительств авиакомпаний в двух странах.
Согласно положениям документа, назначенные авиакомпании с каждой стороны будут обладать соответствующими правами на выполнение посадки по согласованным адресам на территории второго государства и совершать полеты через их территорию без посадки.
Соглашение предусматривает, что для развития авиасообщения между Узбекистаном и Катаром авиакомпаниям будут предоставляться льготы на взаимной основе по обеспечению регулярных рейсов и освобождению от таможенных пошлин, налогов и других сборов.
Кроме того, в документе изложены правила обеспечения авиационной безопасности и урегулирования возможных споров между авиационными организациями двух стран, другие условия сотрудничества.
Документ придаст положительный импульс дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества, откроет новые перспективы для дальнейшего расширения торгово-экономических связей между двумя странами и будет способствовать формированию взаимовыгодного рынка авиаперевозок.
Напомним, что делегация во главе с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Катара Шейхом Мухаммадом бин Абдулрахманом бин Джасемом Аль Тани встретилась с министром иностранных дел Узбекистана Абдулазизом Камиловым в ходе его визита в Ташкент. Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между Узбекистаном и Катаром. Обсуждались актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки дня.
Для информации, 6-7 апреля текущего года в Ташкенте представители авиационных администраций двух стран провели переговоры по дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и Катаром в области гражданской авиации.
В переговорах приняли участие представители Управления гражданской авиации Катара, Министерства транспорта Узбекистана, агентства «Узавиация» и уполномоченных авиакомпаний сторон - АО “Uzbekistan Airways” и “Qatar Airways”.
На встрече обсуждались вопросы налаживания прямого авиасообщения между Узбекистаном и Катаром, завершения работы над проектом двустороннего межправительственного соглашения о воздушных сообщениях, налаживание сотрудничества между “Uzbekistan Airways” и “Qatar Airways”, другие вопросы.