Ўзбекистон ва Литва транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштирмоқда
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов бошчилигидаги делегация Литванинг транспорт-логистика инфратузилмаси имкониятларини ўрганиб, литвалик ҳамкорлар билан ушбу соҳани ривожлантириш масалалари ва ҳамкорлик истиқболлари юзасидан музокаралар ўтказди.
Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Махкамов ва Литва транспорт вазири Мариус Скуодис ўртасидаги музокараларда транспорт ва логистика соҳасидаги Ўзбекистон-Литва манфаатли ҳамкорлигини янада ривожлантириш, ўзаро келишган ҳолда юк ташувлари учун чегирмалар тақдим этиш, миллий ташувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Мариус Скуодис Ўзбекистон Литванинг Марказий Осиёдаги устувор ҳамкори эканини таъкидлади. Транспорт ва транзит-логистикаси соҳасида кўп йиллик муваффақиятли ҳамкорлик ҳамда мамлакатлар ўртасида юк ва йўловчи ташиш ҳажмини ошириш тенденциялари қайд этилди. Бу борадаги амалий ҳамкорликни йўлга қўйишдан ўзаро манфаатдорлик тасдиқланди.
Икки мамлакат транспорт идоралари раҳбарларининг музокаралари натижасида ихтисослашган тузилмалар, логистика компаниялари ва бандаргоҳлар ўртасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, Ўзбекистоннинг экспорт юкларини Европага етказиб бериш йўналишларини диверсификация қилишга қаратилган ҳамкорликнинг янги механизмларини биргаликда ишлаб чиқишга киришиш бўйича келишувга эришилди.

Узбекистан и Литва наращивают сотрудничество в сфере транспорта и логистики
Делегация во главе с министром транспорта Республики Узбекистан Ильхомом Махкамовым изучила возможности транспортно-логистической инфраструктуры Литвы и провела переговоры с литовскими партнерами по вопросам развития этой сферы и перспективам сотрудничества.
В ходе переговоров между министром транспорта Узбекистана Ильхомом Махкамовым и министром транспорта Литвы Мариусом Скуодисом были обсуждены вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного узбекско-литовского сотрудничества в сфере транспорта и логистики, взаимного предоставления скидок на грузоперевозки, создания благоприятных условий для национальных перевозчиков.
Мариус Скуодис подчеркнул, что Узбекистан – приоритетный партнер Литвы в Центральной Азии. Отмечено многолетнее успешное сотрудничество в транспортной и транзитно-логистической сферах и тенденция к росту объемов грузо и пассажиропотока между странами. Подтверждена обоюдная заинтересованность в наращивании практического взаимодействия в указанной сфере.
По итогам переговоров глав транспортных ведомств двух стран достигнута договоренность активизировать взаимодействие по линии профильных структур, логистических компаний и портов, а также начать совместную разработку новых механизмов партнерства, ориентированных на диверсификацию маршрутов экспортных поставок Узбекистана на европейском направлении.