Ўзбекистон – Туркманистон: Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришнинг муҳим йўналишлари белгилаб олинди
10.08.2022 12297 Yangiliklar
2022 йилнинг 8-9 август кунлари транспорт масалалари бўйича ўзбек туркман ишчи гуруҳининг навбатдаги учрашуви бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари А.Мўминов ва “Туркмен автоулаглары” агентлиги раисининг ўринбосари В.Ходжанепесов икки мамлакатнинг автомобиль, темир йўл, авиация тизими ташкилотлар вакиллари иштирокида бўлиб ўтган учрашувда транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
Хусусан, томонлар икки давлат ўртасида автомобиль транспортида юк ташувлар жараёнини тўлиқ қайта тиклаш, шунингдек, юк ташиш талабларини соддалаштиришдан манфаатдор эканликларини қайд этиб ўтишди.
Ўзбекистон томони автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини амалга ошираётган ўзбек ҳайдовчилари учун Туркманистонга кириш визасини бериш талабларини соддалаштириш ва муддатларини қисқартириш юзасидан туркман томонига таклифларини билдирди.
Томонлар темир йўл ва автомобиль транспортида юк ташувлари ҳажмини ошириш мақсадида транспорт коридорларини ривожлантириш йўналишидаги ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш юзасидан фикр алмашди.
Ўзбекистон томони “Туркманбоши” порти орқали ўтувчи транспорт коридорлари бутун минтақа учун муҳим эканлигини ва ушбу йўналишдаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлатириш зарурлигини таъкидлаб ўтди. Томонлар транзит йўналишларда юк ташиш ҳажмини ошириш учун темир йўл инфратузилмасини янада модернизация қилиш, шунингдек, юк ташувларида транспорт харажатларини камайтириш мақсадида чегирмалар тақдим этиш чораларини кўришга келишиб олдилар.
Учрашувда, Ўзбекистон томони мамлакатларимиз ўртасида йўловчи ташишни ташкил этиш йўналишидаги ишларни фаоллаштиришни таклиф қилди. Томонлар Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Уммон транспорт коридорининг барча иштирокчилари билан Ашхобод шартномаси доирасидаги ишларни фаоллаштиришга келишиб олдилар.
Учрашув давомида томонлар халқаро юк ташишни амалга ошириш билан боғлиқ бошқа амалий масалаларни ҳам кўриб чиқдилар. Йиғилиш якуни бўйича тегишли баённомани имзоланди.

Узбекистан – Туркменистан: определены ключевые направления развития сотрудничества в транспортной сфере
10.08.2022 12292 Yangiliklar
8-9 августа 2022 года состоялась очередная встреча узбекско-туркменской рабочей группы по вопросам транспорта.
Заместитель министра транспорта Республики Узбекистан А.Муминов и заместитель председателя Агентства ”Туркменавтоулаглары" В.Ходжанепесов, на встрече с участием представителей автомобильных, железнодорожных, авиационных и других организаций двух стран были обсуждены перспективы развития сотрудничества в транспортной сфере.
В частности, стороны выразили заинтересованность в полном возобновлении процесса перевозок грузов автомобильным транспортом между двумя государствами, а также в упрощении требований к перевозке грузов.
Узбекская сторона внесла предложения туркменской стороне по упрощению требований и сокращению сроков выдачи въездных виз в Туркменистан для узбекских водителей, осуществляющих международные грузовые перевозки автомобильным транспортом.
Стороны обменялись мнениями по расширению сотрудничества в области развития транспортных коридоров в целях увеличения объемов грузовых перевозок железнодорожным и автомобильным транспортом.
Узбекская сторона отметила, что транспортные коридоры, проходящие через порт” Туркменбаши", важны для всего региона и необходимо развивать сотрудничество в этом направлении. Стороны договорились принять меры по дальнейшей модернизации железнодорожной инфраструктуры для увеличения грузооборота на транзитных маршрутах, а также по предоставлению скидок в целях снижения транспортных издержек при грузовых перевозках.
В ходе встречи узбекская сторона предложила активизировать работу по организации пассажирских перевозок между нашими странами. Стороны договорились активизировать работу в рамках Ашхабадского соглашения со всеми участниками транспортного коридора Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман.
В ходе встречи стороны рассмотрели и другие практические вопросы, связанные с осуществлением международных грузовых перевозок. По итогам заседания был подписан соответствующий протокол.