Оила мустаҳкамлиги – жамият мустаҳкамлигини таъминлайди
Оила – авлодлар давомийлиги, қадриятлар, урф-одатлар ва анъаналарни, қолаверса, халқимиз маънавий меросининг авлоддан авлодга ўтишини таъминлавчи омилдир.
Ҳар бир инсон оила муҳитида камолга етар экан, оиланинг барқарорлиги, мустаҳкамлиги ва фаровонлиги жамият тараққиётининг энг асосий шартларидандир.
Зеро, оила ҳар бир инсон учун бахти ва саодати, орзу ва ҳаваслари, мақсад ва муддаоларини бирлаштирадиган, қувончли ёки мушкул вазиятларда суяна оладиган кичик бир ватан ҳисобланади.
Оилалардаги ҳамжиҳатликни таъминлаш, бу борада аёлларга психологик кўмак бериш мақсадида Транспорт вазирлиги марказий аппаратида хотин-қизлар учун мўлжалланган “Оила анатомияси” мавзусида психологик тренинг бўлиб ўтди.
Унда юқори малакали психолог мутахассис Дурдона Акбарходжаева ўзининг махсус муаллифлик дастури билан иштирок этди. Тадбир давомида оилавий турмушдаги инқирозларни енгиш, ҳар бир оилада тотувлик ҳукм суриши учун қандай йўл тутиш, болаларнинг кичик ва катта ёшдаги инқирозлари каби масалалар муҳокама этилди.
Тренинг давомида вазирликда фаолият олиб бораётган аёл ходимларга психолог томонидан амалиётдаги ҳолатлар мисолида тегишли тавсиялар ҳамда уларни қизиқтирган барча саволларга батафсил жавоб берилди.

Прочность семьи - обеспечивает прочность общества
Семья - это фактор обеспечения преемственности поколений, передачи ценностей, традиций и обычаев, и, более того, духовного наследия нашего народа из поколения в поколение.
Поскольку каждый человек взрослеет в семейной среде, стабильность, сила и благополучие семьи являются одними из самых основных условий развития общества.
Ведь семья - это малая родина для каждого, кто сочетает в себе счастье и радость, мечты и амбиции, цели и положения, может опереться в радостных или трудных ситуациях.
В целях обеспечения гармонии в семьях, оказания психологической поддержки женщинам в центральном аппарате Министерства транспорта был проведен психологический тренинг для женщин на тему "Анатомия семьи".
В нем приняла участие высококвалифицированный специалист-психолог Дурдона Акбарходжаева со своей специальной авторской программой. В ходе мероприятия обсуждались такие вопросы, как преодоление кризисов в семейном браке, как вести себя, чтобы в каждой семье царила гармония, детские кризисы малого и большого возраста.
В ходе тренинга сотрудницам, министерства психолог дала соответствующие рекомендации на примере случаев из практики, а также подробные ответы на все интересующие их вопросы.