Ўзбекистоннинг янги резидент авиакомпаниялари Жанубий Кореяга парвозларни бошлайди
Транспорт вазирлиги делегацияси Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги элчихонаси вакиллари ҳамроҳлигида Сеул шаҳрида Корея авиация маъмурияти билан музокаралар ўтказди.
Маълумот учун: Икки давлат авиация ҳукуматлари ўртасидаги охирги маслаҳатлашувлар 2018 йилда ўтказилган бўлиб унга кўра икки мамлакат ўртасидаги авиақатновлар ҳар бир томон авиакомпаниялари учун ҳафтасига 10 тадан этиб белгиланган ва ҳар бир томондан 2 тадан авиакомпанияларга авиақатновларни амалга ошириш ҳуқуқи берилган.
Музокаралар давомида Ўзбекистон билан Корея авиация ҳукуматлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, тайинланган авиакомпаниялар сони бўйича чекловни бекор қилиш, уларга парвозлар учун тегишли ҳуқуқлар бериш, икки давлат ўртасидаги авиақатновлар сонини ошириш ҳамда парвозлар географиясини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда икки давлат ўртасидаги авиақатновлар Uzbekistan airways авиакомпанияси, шунингдек, келгусида Ўзбекистон томонидан ташкил этилган янги резидент авиакомпаниялар (Qanot Sharq, My Freighter, Air Samarkand) томонидан ҳам амалга оширилиши маълум қилинди.

Новые резидентные авиакомпании Узбекистана начнут полеты в Южную Корею
Делегация Министерства транспорта в сопровождении представителей Посольства Узбекистана в Республике Корея провела переговоры с Корейской авиационной администрацией в Сеуле.
Для информации: Последние консультации между авиационными правительствами двух стран прошли в 2018 году, согласно которым количество рейсов между двумя странами было установлено на уровне 10 в неделю для авиакомпаний каждой стороны, а по 2 авиакомпании с каждой стороны были предоставлены право на выполнение рейсов.
В ходе переговоров рассмотрены вопросы развития сотрудничества между авиационными властями Узбекистана и Кореи, отмены ограничения на количество назначенных авиакомпаний, предоставления им соответствующих прав на полеты, увеличения количества авиарейсов между двумя странами, расширения географии. обсуждены полеты.
На встрече было объявлено, что полеты между двумя странами будут осуществляться авиакомпанией «Uzbekistan Airways», а также новыми авиакомпаниями-резидентами, созданными Узбекистаном («Qanot Sharq», «My Freighter», «Air Samarkand»).