Ўзбекистон ва Туркия транспорт вазирлари ўринбосарлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди
“Британия – Туркия темир йўллари форуми” доирасида Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Туркия Транспорт ва инфратузилма вазири ўринбосари Энвер Искурт билан учрашди.
Учрашувда Транспорт вазири ўринбосари Энвер Искурт Туркияда амалга оширилган ҳамда истиқболдаги йирик транспорт инфратузилма лойиҳалари билан батафсил таништириб ўтди.
Ўз навбатида Жасурбек Чориев бугунги кунда икки томонлама ҳамкорлик доирасида олиб борилаётган лойиҳалар ҳамда Тошкент — Самарқанд йўналишида юқори тезликдаги алоҳида йўловчи ташиш темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан маълумот бериб ўтди.
Учрашув давомида томонлар транспорт логистикаси ва инфратузилмасини ривожлантириш йўналишида ўзаро ҳамкорликда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашди.
Шунингдек, сафар якунида транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Ўрта Ер денгизида жойлашган Мерсин портига ташриф буюриб порт имкониятлари билан яқиндан танишди. Ўзбекистон ҳамда Ўрта ва Яқин Шарқ, Шимолий Африка, Европа давлатлари билан савдо-иқтисодий алоқаларини ривожлантиришда муҳим ўрин тутувчи мазкур порт имкониятларидан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатлар ўрганилди.

Состоялась встреча заместителей министров транспорта Узбекистана и Турции
В рамках "Форума британско-турецких железных дорог" заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с заместителем министра транспорта и инфраструктуры Турции Энвером Искуртом.
На встрече заместитель министра транспорта Энвер Искурт подробно ознакомил с реализованными в Турции и перспективными крупными проектами транспортной инфраструктуры.
В свою очередь Ж.Чориев проинформировал о проектах, реализуемых в рамках двустороннего сотрудничества, а также о работе, проводимой по проекту строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги по маршруту Ташкент - Самарканд.
Стороны также обменялись мнениями о реализации перспективных совместных проектов в сфере развития транспортной логистики и инфраструктуры.
В завершение поездки заместитель министра транспорта Ж.Чориев посетил порт Мерсин, расположенный в Средиземном море, и ознакомился с возможностями порта. Изучены аспекты, связанные с эффективным использованием возможностей этого порта, играющего важную роль в развитии торгово-экономических связей с Узбекистаном и странами Ближнего и Среднего Востока, Северной Африки и Европы.