Латвия билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳоккама этилди
Бугун, 7 февраль куни транспорт масалалари бўйича Ўзбекистон-Латвия ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов ҳамда Латвия Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Улдис Рейманис раҳбарлигида бўлиб ўтган музокараларда мамлакатларимиз ўртасида транспортнинг барча турлари бўйича икки томонлама алоқаларни ривожлантиришнинг муҳим масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда томонлар ҳаво транспорти соҳасидаги ҳамкорликнинг ижобий динамикасини юқори баҳолашди. Хусусан, 2021 йилда Тошкент – Рига – Тошкент йўналишида мунтазам қатновларнинг қайта тикланганлигини алоҳида эътироф этиб, ушбу йўналишда ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон ва Латвия авиация маъмуриятлари ўртасида ўзаро англашув протоколи имзоланди. Унга мувофиқ “Uzbekistan airways” ва “AirBaltic” авиакомпаниялари ўртасида тижорат ҳамкорлиги кенгайтирилади.
Бу эса икки мамлакат авиакомпанияларига қўшма шериклик қатновлари (код-шеринг) орқали парвозлар географиясини кенгайтириш имконини беради. “Uzbekistan Airways” АЖ йўловчилари “AirBaltic” авиакомпанияси қатновлар тармоғининг Таллин (Эстония), Вильнюс (Литва), Стокгольм (Швеция), Копенгаген (Дания), Хельсинки (Финляндия) ва Амстердам (Нидерландия) каби йўналишларида парвоз қилиш имкониятига эга бўлади.
Учрашув давомида автомобиль транспорти соҳасидаги қўшма ҳаракатлар самарадорлиги масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди.
Хусусан, 2022 йилда Ўзбекистон томонидан Европа Иттифоқи мамлакатлари автомобиль транспортида халқаро юк ташувчиларига тўловларнинг камайтирилгани алоҳида эътироф этилди.
Автомобиль транспорида юк ташувлари ҳажмини кўпайтириш ҳамда юкларни етказиб бериш занжири узлуксизлигини таъминлаш бўйича билдирилган таклифларни Латвия томони қўллаб-қувватлади.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Латвия транспорт вазирликлари ўртасида 2022 йилга мўлжалланган ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари бўйича қўшма “Йўл харитаси” имзоланди.

Обсуждены перспективы развития транспортного сотрудничества с Латвией
Сегодня, 7 февраля, состоялось первое заседание Узбекско-Латвийской рабочей группы по вопросам транспорта.
В ходе переговоров, состоявшихся под руководством заместителя министра транспорта Республики Узбекистан Абдусамата Муминова и заместителя министра транспорта Латвийской Республики Улдиса Рейманиса, были обсуждены важные вопросы развития двусторонних связей между нашими странами по всем видам транспорта.
В ходе встречи стороны высоко оценили положительную динамику сотрудничества в сфере воздушного транспорта. В частности, особо отметив возобновление регулярного авиасообщения по маршруту Ташкент – Рига – Ташкент в 2021 году, в целях развития сотрудничества в этом направлении между авиационными властями Узбекистана и Латвии подписан протокол о взаимопонимании. В соответствии с ним будет расширено коммерческое сотрудничество между авиакомпаниями “Uzbekistan airways” и “AirBaltic”.
Это позволит авиакомпаниям двух стран расширить географию полетов за счет совместных партнерских рейсов (код-шеринг). Пассажиры АО "Uzbekistan Airways” получат возможность летать по таким направлениям сети рейсов авиакомпании "AirBaltic", как Таллин (Эстония), Вильнюс (Литва), Стокгольм (Швеция), Копенгаген (Дания), Хельсинки (Финляндия) и Амстердам (Нидерланды).
В ходе встречи особое внимание было уделено вопросу эффективности совместных действий в сфере автомобильного транспорта.
В сфере автомобильных перевозок отмечена результативность совместных действий, так, в 2022 году узбекской стороной снижены сборы для международных автомобильных перевозчиков стран Европейского союза.
Латвийская сторона поддержала высказанные предложения по увеличению объемов грузовых перевозок автомобильным транспортом и обеспечению непрерывности цепочки поставок грузов.
По итогам встречи между министерствами транспорта Узбекистана и Латвии была подписана совместная “дорожная карта” по перспективным направлениям сотрудничества на 2022 год.