“Кексалар туризм ойлиги” муносабати билан чегирмалар жорий қилинди
Ноябрь ойи “Кексалар учун туризм ойлиги” деб эълон қилиниши муносабати билан Ўзбекистонда меҳмонхона ва умумий овқатланиш масканларидаги хизматлар учун ихтиёрий чегирмалар жорий этилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 28 майдаги “Кексаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган “Кексаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастури”га мувофиқ, мамлакат бўйлаб кекса авлод вакилларининг саёҳат қилишини рағбатлантириш мақсадида ноябрь ойи “Кексалар туризм ойлиги” дея эълон қилинди.
Кексалар ойлигини муносиб ўтказиш, уларнинг дам олишларини мароқли ташкил этиш ҳамда ички туризмни ривожлантириш мақсадида Республикадаги 223 та жойлаштириш воситаси (меҳмонхоналар ва меҳмон уйлари) хизматлари учун - 50 фоизгача, 204 та умумий овқатланиш масканларидаги хизматлар учун 20 фоизгача ихтиёрий чегирмалар жорий этилди.
Шунингдек, “Uzbekistan Airways” АЖ томонидан 1-30 ноябр кунлари Республика ичидаги авиақатновларда 60 ёшдан юқори эркаклар ва 55 ёшдан юқори бўлган аёллар учун эконом ва бизнес тоифаларининг (LPR3M, UPR3M, SPR3M, OPR3M ташқари) жорий нархларга 25 фоиз миқдорда ихтиёрий чегирмалар жорий этилган.
Бундан ташқари, ноябр ойида “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан мамлакат ичидаги амалдаги тарифларга 10 фоиз миқдорда ҳамда “Uzautotrans Service” МЧЖ томонидан маҳаллий йўналишларда қатновчи автобус чипта нархларига 10 фоиз миқдорда ихтиёрий чегирмалар амал қилади.
Шу билан бирга, кексаларни зиёратгоҳ ва маданий мерос обйектларига кириш учун Ўзбекистон Мусулмонлар идораси ҳузуридаги “Вақф” хайрия жамоат фонди томонидан Тошкент шаҳри, Самарқанд ва Хоразм вилоятларидаги 6 та зиёратгоҳга нафақа ва кекса ёшдаги фуқаролар учун 50 фоиз миқдорида чегирмалар белгиланган.
Маданий мерос агентлиги томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Сирдарё ва Хоразм вилоятларидаги 24 та маданий мерос объектларига кириш учун 20 фоиз миқдорда чегирмалар жорий этилган.
Туризм ва спорт вазирлиги томонидан 14 ҳудуд бўйича зиёратгоҳлар ва қадамжоларни ўзаро боғлаган ички туризм саёҳат дастурлари ишлаб чиқилиб, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан барча ҳудудлардан фуқаролар йиғинларидаги кекса авлод вакилларидан иборат фаолларни кенг жалб этиш бўйича тарғибот тадбирлари ўтказиб келинмоқда.
Республика махсус комиссиясининг қарорига асосан мамлакатимизда ички туризмга рухсат берилгани муносабати билан кексаларни дам олишини мароқли ташкил этишда, уларнинг саломатлиги ва хавфсизлиги, шунингдек, санитария-гигиена қоидаларига қатъий риоя этилади.

Месяц, посвященный туризму предоставил для пожилых людей определенные скидки
В связи с объявлением месяца ноябрь как «месяц туризма для пожилых людей» в Узбекистане введены добровольные скидки на траснпорт, услуги в гостиницах, заведениях общественного питания.
В соответствии с программой мероприятий по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки пожилых людей, утвержденной постановлением Кабинета Министров от 28 мая 2020 года “О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки пожилых людей”,  с целью стимулирования пожилых людей на путешествия по стране ноябрь объявлен «месяцем туризма для пожилых».
Для достойного проведения месяца пожилых людей, приятной организации их отдыха и развития внутреннего туризма в республике введены добровольные скидки до 50 процентов на услуги 223 средств размещения (гостиниц и гостевых домов), до 20 процентов - на услуги 204 заведений общественного питания.
АО “Uzbekistan Airways” в период с 1 по 30 ноября для мужчин старше 60 лет и женщин старше 55 лет введены добровольные скидки в размере 25 процентов к текущим ценам эконом и бизнес-категорий (кроме LPR3M, UPR3M, SPR3M, OPR3M) на авиаперевозки внутри республики.
Кроме того, в ноябре будут действовать добровольные скидки АО “Узбекистон темир йуллари” в размере 10 процентов на действующие внутри страны тарифы и ООО “Узавтотранс сервис” в размере 10 процентов на стоимость автобусных билетов на местных маршрутах.
Вместе с тем, благотворительным общественным фондом “Вакф” при управлении мусульман Узбекистана для паломничества пожилых людей и посещения объектов культурного наследия в 6 святилищах города Ташкента, Самаркандской и Хорезмской областей установлены пособия и скидки для граждан пожилого возраста в размере 50 процентов.
Агентством культурного наследия введены скидки в размере 20 процентов для доступа к 24 объектам культурного наследия в республике Каракалпакстан, Бухарской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской и Хорезмской областях.
Министерством туризма и спорта разработаны программы внутренних туристических поездок по 14 регионам, связывающие между собой святыни и места паломничества, Министерством по поддержке махалли и семьи проводятся мероприятия по широкому привлечению со всех регионов активистов, состоящих из представителей старшего поколения в сходах граждан.
В связи с тем, что в стране разрешен внутренний туризм в соответствии с решением республиканской специальной комиссии, при организации отдыха пожилых людей будут строго соблюдаться санитарно-гигиенические правила для их здоровья и безопасности.