Йўловчиларни ўз вақтида манзилига етказиш бўйича қўшимча чоралар кўрилмоқда
Янги йил байрами муносабати билан йўловчилар оқимининг кескин ортиши сабабли аҳолининг ҳудудларга ҳаракатланиш имкониятини ошириш, йўловчиларнинг ўз вақтида манзилларига етиб олишини таъминлаш мақсадида Транспорт вазирлиги соҳа ташкилотлари билан ҳамкорликда қўшимча чора - тадбирларни амалга оширмоқда.
Хусусан, амалдаги мунтазам қатновлардан ташқари жорий йилнинг 27 декабридан 30 декабригача Uzbekistan airways авиакомпанияси томонидан Тошкент – Нукус, Тошкент – Бухоро йўналишларида иккитадан, Тошкент – Қарши, Тошкент – Наманган, Тошкент – Термиз йўналишларида биттадан, Тошкент – Урганч йўналишида эса қўшимча учта рейс амалга оширилади. Натижада ҳафтасига қўшимча қатновлар сони жами 10 тани ташкил этмоқда.
Бундан ташқари Тошкент – Нукус, Тошкент – Бухоро ва Тошкент – Урганч йўналишларида 7 та парвозга 150 ўриндиқли А 320 русумли ҳаво кемалари Boeing 757 (184 ўриндиқли) ва Boeing 767 (247 ўриндиқли) русумли ҳаво кемаларига алмаштирилди. Бунинг натижасида 427 та қўшимча йўловчилар ташишга ўриндиқлар яратилди.
Темир йўл транспортида эса "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ томонидан жорий йилнинг 25 декабрь кунидан 2022 йилнинг 10 январь кунига қадар юқори тезликда ҳаракатланувчи “Афросиёб” электропоездининг “Тошкент – Бухоро – Тошкент” йўналишида ҳар кунлик қатнови йўлга қўйилди.
Шунингдек, 27 ҳамда 29 декабрь кунлари “Тошкент – Бухоро – Урганч” йўналишида қўшимча иккита йўловчи поезди қатнови ташкил этилиши белгиланди.
Бундан ташқари Тошкент – Термиз, Тошкент – Нукус, Тошкент – Урганч йўналишларида ҳаркатланаётган йўловчи поездларига қўшимча 4 тадан плацкарт вагонлари уланмоқда.
Шунингдек, қуйидаги йўналишларда Тошкент – Нукус (2 та), Тошкент – Бухоро (12 та) Тошкент –Жиззах (3 та), Тошкент – Қарши (16 та), Тошкент –Навоий (17 та), Тошкент – Самарқанд (19 та), Тошкент – Термиз (43 та), Тошкент – Сирдарё (5 та), Тошкент – Урганч (18 та) қўшимча автобуслар қатнови амалга оширилади.
Ушбу чора-тадбирлар натижасида аҳолининг республикамиз ҳудудлари бўйлаб транспортда ҳаркатланишига бўлган мавсумий талаб тўла қондирилади.

Принимаются дополнительные меры для своевременной доставки пассажиров к месту назначения
В связи с Новогодними праздникамми наблюдается резкое увеличение пассажиропотока, поэтому Министерством транспорта принимаются дополнительные меры по повышению мобильности населения в регионах, обеспечению своевременного прибытия пассажиров в пункты назначения.
В частности, с 27 по 30 декабря текущего года авиакомпания Uzbekistan airways выполнит по два рейса по направлениям Ташкент – Нукус, Ташкент – Бухара, по одному рейсу по направлениям Ташкент – Карши, Ташкент – Наманган, Ташкент – Термез и по три дополнительных рейса по маршруту Ташкент – Ургенч. Количество дополнительных рейсов в неделю составляет 10.
Кроме того, на маршрутах Ташкент-Нукус, Ташкент – Бухара и Ташкент – Ургенч 150-местные самолеты A320 были заменены самолетами Boeing 757 (184 места) и Boeing 767 (247 мест). В результате было создано 427 дополнительных пассажирских транспортных мест.
А на железнодорожном транспорте с 25 декабря текущего года по 10 января 2022 года налажено ежедневное движение высокоскоростного электропоезда «Афросиёб» по маршруту «Ташкент - Бухара - Ташкент».
Также было отмечено, что 27 и 29 декабря будет организовано движение двух дополнительных пассажирских поездов по маршруту “Ташкент – Бухара – Ургенч”.
Кроме того, к пассажирским поездам, курсирующим по маршрутам Ташкент – Термез, Ташкент – Нукус, Ташкент – Ургенч, присоединяются еще 4 плацкартных вагона.
Кроме того, по направлениям Ташкент-Нукус (2 рейса), Ташкент – Бухара (12 рейсов), Ташкент –Джизак (3 рейса), Ташкент – Карши (16 рейсов), Ташкент – Навои (17 рейсов), Ташкент – Самарканд (19 рейсов), Ташкент – Термез (43 рейса), Ташкент – Сырдарья (5 рейсов), Ташкент – Ургенч (18 рейсов) осуществляются дополнительные автобусные рейсы.
В результате этих мер будет полностью удовлетворен сезонный спрос населения на транспортные услуги по всей территории республики.