Ҳудудларда 310 та янги автобус йўналишлари ташкил этилади
“Ҳудудларда жамоат транспорти фаолиятини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (630-сон, 08.10.2021 й.) қабул қилинди
Қарорга мувофиқ, 2021-2022 йилларда қишлоқни туман маркази билан, туман марказини вилоят маркази билан боғлайдиган жами 310 та янги автобус йўналишлари (шундан шаҳар – 60 та, шаҳар атрофи – 193 та, шаҳарлараро (вилоят ичида) – 57 та) ташкил этилади.
Тижорат асосида йўловчилар ташиш хизматини кўрсатадиган ва бунга махсус рухсатномаси (лицензияси) бўлган юридик шахслар (ташувчилар) томонидан шаҳар атрофи ёки вилоят ичидаги шаҳарлараро автобус йўналишида кўриладиган зарар миқдори 30 фоизгача (30 фоиз ҳам шу жумлага киради) бўлган йўналиш норентабель автобус йўналиши бўлиб ҳисобга олинади, Тошкент шаҳри бундан мустасно.
Ташувчиларга норентабель йўналишлар бўйича тегишли ҳудудий комиссиялар томонидан субсидия ажратилади.
Қарорга кўра, Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан:
тижорат банкларининг Янгилаш парамертлари доирасида автобус ва микроавтобус хариди учун ажратиладиган кредитлар бўйича кредит суммасининг 50 фоизигача (50 фоиз ҳам шу жумлага киради), бироқ 8 млрд сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорда кафиллик берилади;

В регионах будет организовано 310 новых автобусных маршрутов
Принято постановление правительства "О дальнейшем совершенствовании деятельности общественного транспорта в регионах" (№630 от 08.10.2021 г.).
Согласно постановлению, в 2021-2022 годах будет организовано 310 новых автобусных маршрутов (из них городских – 60, пригородных – 193, междугородных (внутриобластных) – 57), связывающих село с районным центром, районный центр с областным центром.
Нерентабельным автобусным маршрутом будет считаться маршрут, на котором юридические лица (перевозчики), оказывающие услуги по перевозке пассажиров на коммерческой основе и имеющие на это специальное разрешение (лицензию), будут нести убытки в размере до 30 процентов от размера ущерба, причиненного пригородному или внутриобластному междугородному автобусному маршруту (30 процентов включительно), за исключением города Ташкента.
Перевозчикам предоставляются субсидии соответствующими территориальными комиссиями по нерентабельным маршрутам.
Согласно постановлению, со стороны государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности:
по кредитам, выделяемым на закупку автобусов и микроавтобусов в рамках обновления параметров коммерческих банков, предоставляется гарантия в размере до 50 процентов от суммы кредита (50 процентов также входит в это предложение), но не более 8 млрд. сумов;