Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 20 октябрь куни Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакала бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Урашувда минтақа давлатлари ва Европа Иттифоқи билан ҳамкорликда халқаро юк ташувлари жараёнларини янада ривожлантириш, минтақа транзит салоҳиятини ошириш, шунингдек, муқобил транспорт йўналишлари ривожлантириш билан боғлиқ масалалар юзасидан фикр алмашилди.
ЕИ махсус вакили Терхи Хакала хоним Ўзбекистон ташаббуси билан давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларини ривожлантириш ва минтақавий ўзаро боғлиқликни кучайтиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш йўналишидаги саъй-ҳаракатларни юқори баҳолади.
Суҳбат чоғида минтақавий транспорт-транзит салоҳиятини ривожлантириш давлатларининг барқарор иқтисодий ўсишининг муҳим омилларидан бири эканлигини инобатга олган ҳолда халқаро юк ташувлари жараёнларини янада енгиллаштириш, соҳага замонавий рақамли технологияларни кенг жорий этиш муҳимлиги қайд этилди.

Встреча со специальным представителем ЕС по Центральной Азии
Сегодня, 20 октября, заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с представителями делегации ЕС во главе со специальным представителем ЕС по Центральной Азии Терхи Хакала.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с дальнейшим развитием процессов международных грузовых перевозок в сотрудничестве с государствами региона и Европейским Союзом, повышением транзитного потенциала региона, а также развитием альтернативных транспортных маршрутов.
Специальный представитель ЕС г-жа Терхи Хакала высоко оценила усилия по реализации инициированных Узбекистаном проектов, направленных на развитие торгово-экономических связей между государствами и укрепление региональной взаимозависимости.
Учитывая, что развитие регионального транспортно-транзитного потенциала является одним из важных факторов устойчивого экономического роста государств, в ходе беседы была отмечена важность дальнейшего облегчения процессов международных грузовых перевозок, широкого внедрения современных цифровых технологий в отрасль.