"Дўстлик карвони": Душанбе – Тошкент – Душанбе йўловчи поезди йўлга қўйилди
Бугун, 21 июнь куни, “Тошкент-Марказий” темир йўл вокзалида сўнгги 30 йилда Душанбе–Тошкент йўналишидаги биринчи йўловчи поездини кутиб олишга бағишланган тантанали маросими бўлиб ўтди. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги темир йўл орқали йўловчиларни ташиш жараёни 1990 йиллар бошида тўхтатилган эди.
Халқаро йўловчи поезди мамлакатимизнинг жанубий вилояти орқали “Қудуқли”, “Сариосиё”, “Денов”, “Қумқўрғон”, “Дарбанд”, “Деҳқонобод”, “Қарши”, “Самарқанд”, “Жиззах” ҳамда “Гулистон” темир йўл вокзалларида тўхтаб, пойтахтимиздаги бош вокзал “Тошкент-Марказий” темир йўл вокзалига 21 июнь куни соат 13:43 да етиб келди. Ушбу поезд йўловчилари карнай-сурнай садолари остида “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти раҳбарияти ҳамда оммавий ахборот воситалари томонидан тантанали кутиб олинди.
Мазкур йўналиш бўйича йўловчи поездларнинг ҳаракатини йўлга қўйиш тўғрисидаги келишувга Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмоннинг жорий йил июнь ойининг бошларида Ўзбекистонга расмий ташрифи чоғида эришилган эди. Томонлар шунингдек, янги транзит йўлакларини шакллантириш ва замонавий логистика инфратузилмасини яратиш, ҳаво, темир йўл транспорти ва автобуслар қатновини кўпайтиришга келишиб олдилар.
Тошкентга кириб келган "Дўстлик карвони" деб ном олган йўловчи поездининг биринчи йўловчиларидан Тожикистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳамда “Рохи охани Тожикистон” ДУК раҳбарияти, Тожикистон халқ демократик партияси аъзолари, темир йўл фахрийлари, шунингдек, Тожикистон маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакилларидан иборат жами 200 нафардан зиён меҳмонлар бўлди.
Тантанали маросимда таъкидланганидек, қардош халқларимиз ўртасида дўстлик кўприги бўлиб хизмат қилувчи ушбу йўналиш икки давлат ўртасидаги алоқалар кун сайин мустаҳкамланиб бораётганини, бундай транспорт қатновларининг йўлга қўйилиши халқларимиз ўртасидаги узилиб қолган ришталарни қайта тиклаш, ўзаро борди келди алоқаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Тантанали кутиб олиш маросимида ўзбекистонлик ва тожикистонлик темирйўлчилар, қўшни давлатдан келган фахрий меҳмонлар, нуронийлар ҳамда йўловчилар сафар хавфсиз, қулай бўлганини айтиб, мамлакатимиз темир йўл вокзалларида йўловчилар учун яратилган қулайликлар аъло даражада эканлигини эътироф этишди.
– Бугун жуда ажойиб, тарихий вокеа гувоҳи бўлиб турибмиз, – дейди 301/302-сонли Душанбе – Тошкент – Душанбе йўловчи поездининг бошлиғи Маходбек Дилоев. – Ушбу йўналишда поездлар ҳаракати тўхтаганида ҳали ёш йигит, темир йўлда эндигина фаолиятимни бошлаган эдим. Мана 27 йилдирки, тақдирим йўловчи поездлар билан чамбарчас боғлиқ. Ўз касбимдан фахрланаман. Бугун эса, ажойиб ҳаяжон сезиляпти. Халқ хурсандчилиги ҳам чекчиз. Бизасизми, бу йўналишда ҳаракат тикланиши жуда узок кутилган. Сафар давомида йўловчилар ҳам кўтаринки кайфиятда келишди.
Тантанали тадбирдан сўнг меҳмонлар учун пойтахтимиз Тошкент бўйлаб саёҳат уюштирилди. Марказий Осиёнинг энг катта шаҳрининг диққатга сазовор жойларини томоша қилган сайёҳлар сўнгги йилларда шаҳримизда амалга оширилган бунёдкорлик ишларига юқори баҳо беришди. Соат 16:15 да эса “Тошкент-Марказий” темир йўл вокзалидан Душанбе – Тошкент – Душанбе йўналишидаги йўловчи пойезди жўнаб кетди.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил 20 июндан бошлаб 301/302-сонли Душанбе – Тошкент – Душанбе йўналишида йўловчи поезди ҳаракатланишни бошлади. Мазкур поезд ҳафтанинг душанба кунлари Душанбедан жўнаб кетади ва сешанба кунлари соат 13:43 да Тошкентга етиб келади. Тошкентдан эса ҳафтанинг ҳар сешанба куни соат 16:15 да жўнаб кетиб, Душанбега чоршанба кунлари етиб боради.
Тошкентдан Душанбегача темир йўл орқали бўлган масофа 916 км. ни ташкил этиб, поезд йўлда 21 соат давомида ҳаракатланади. Жами 500-600 йўловчиларга мўлжалланган ҳаракат таркиби 10 та вагондан, яъни 4 купе, 5 плацкарт ва вагон-ресторандан иборат.
Эслатиб ўтамиз, чипталарини темир йўл кассаларидан ёки www.chipta.railway.uzwww.e-ticket.railway.uz. сайтлари орқали харид қилиш мумкин. Қўшимча маълумотларни Тошкент шаҳридаги 1005 қисқа телефон рақами, жойлардаги темир йўл кассалари ҳамда маълумотлар бюросидан билиб олиш мумкин.

«Караван дружбы»: Начал курсирование пассажирский поезд Душанбе – Ташкент – Душанбе
Сегодня, 21 июня, состоялась торжественная церемония, посвященная встрече первого за последние 30 лет пассажирского поезда в направлении Душанбе – Ташкент. Напомним, что пассажироперевозка по железной дороге между Узбекистаном и Таджикистаном был приостановлен в начале 1990-х годов.
Договоренность о возобновлении пассажирского сообщения была достигнута в начале июня текущего года, в ходе официального визита Президента Таджикистана Эмомали Рахмона в Узбекистан. Тогда лидеры договорились формировать новые транзитные коридоры и создавать современную логистическую инфраструктуру, наращивать авиа, железнодорожные и автобусные перевозки.
Первыми пассажирами пассажирского поезда, получившего название «Караван Дружбы», стали порядка 200 человек, включая руководство Министерства транспорта Республики Таджикистан и ГУП «Рохи охани Точикистон», членов Народно-Демократической партии Таджикистана, предпринимателей, ветеранов железных дорог, а также представителей средств массовой информации Таджикистана и зарубежных корреспондентов.
На торжественной церемонии было отмечено, что данное направление, служащее своеобразным мостом дружбы между братскими народами. Налаживание пассажирского железнодорожного сообщения послужит восстановлению связей между нашими народами, дальнейшему укреплению взаимовыгодных отношений.
С приветственной речью на торжественной церемонии выступил заместитель министра транспорта Республики Узбекистан А.Муминов, где особо отметил важность реализуемых договоренностей между двумя странами.
– Благодаря сплоченной и активной работе двух железнодорожных администраций за короткое время удалось возобновить пассажирское сообщение по маршруту Душанбе – Ташкент – Душанбе. Не зря наши таджикские друзья символически назвали данный поезд «Караваном дружбы». Как известно, издревле караваны служили альянсом между народами. Они духовно, экономически и политически связывали ближние государства. С уверенностью можем сказать, что поезд с таким величественным названием будет служить союзом для достижения общих целей между братскими народами.
В ходе торжественной встречи узбекские и таджикские железнодорожники, почетные гости, почётные гости и пассажиры отметили, что поездка была безопасной и комфортной, и отметили, что на железнодорожных вокзалах нашей страны созданы отличные условия для пассажиров.
– Сегодня мы являемся свидетелями исторического события, – делится с нами начальник пассажирского поезда №301/302 Душанбе – Ташкент – Душанбе Маходбек Дилоев. – Я был ещё очень молод, только начал свою карьеру на железной дороге, когда движение пассажирских поездов в этом направлении прекратилось. Вот уже 27 лет моя судьба неразрывно связана с пассажироперевозкой. Я горжусь своей профессией. И сегодня ощущается невероятное волнение. Как мы знаем, восстановление движения в этом направлении ожидалось очень давно. Народная радость тоже налицо. Всю поездку можно было видеть, что настроение у пассажиров было в приподнятом духе.
После торжественного мероприятия для гостей была организована экскурсия по Ташкенту. Туристы, посетили достопримечательности крупнейшей столицы Центральной Азии, высоко оценили созидательную работу, проделанную в нашем городе за последние годы. А в 16:15 с железнодорожного вокзала «Ташкент-Центральный» «Караван Дружбы» отправился в обратный путь. Стоит отметить, что пассажирский поезд сообщением Душанбе – Ташкент преодолел 916 км, по маршруту Душанбе – Кудукли – Сарасия – Кумкурган – Дарбанд – Дехканабад – Карши – Самарканд – Джизак – Гулистан – Ташкент. Время в пути составил 21 час.
Напомним, что пассажирский поезд №301/302 сообщением Душанбе – Ташкент – Душанбе. Этот поезд отправляется из Душанбе по понедельникам и прибывает в Ташкент по вторникам в 13:43. Из Ташкента он отправляется каждый вторник в 16: 15 и прибывает в Душанбе по средам.
Приобрести билеты можно в железнодорожных кассах или на сайтах www.chipta.railway.uz и www.e-ticket.railway.uz. Дополнительную информацию можно узнать по короткому телефонному номеру 1005 (столичного справочного бюро), а также по номерам региональных справочных телефонов.