Дарё транспорти соҳасида янги ҳужжат амалга киритилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси кемачилиги соҳасида хавфсизликни таъминлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида” қарори қабул қилинди.
Қарорнинг асосий мақсади Ўзбекистон Республикасининг ички кема йўлларида, табиий ва сунъий барпо этилган сув ҳавзаларида кемаларнинг хавфсиз сузиши, инсон ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилиш, юк ва йўловчиларнинг хавфсиз ва ишончли ташилишини таъминлаш, кемаларнинг сув йўлларида ҳаракатланиши даврида ягона тартиб ўрнатиш ҳамда сув ҳавзаларида кемалар билан содир этиладиган аварияларнинг олдини олиш ҳисобланади.
Мазкур қарор билан:
Ўзбекистон Республикасининг ички кема йўлларида сузиш қоидалари;
Дарё транспортини техник ишлатиш қоидалари;
Дарё транспортида юк ташиш қоидалари тасдиқланди.
Ўзбекистон Республикасининг ички кема йўлларида сузиш қоидалари билан кемаларнинг хавфсиз сузишини таъминлашга оид қоидалар, кемаларнинг тўғри ҳаракатланиши, навигация чироқлари ва белгиларининг вазифалари, навигация бошланиши даврида уларни ўрнатиш ва навигация тугагандан кейин уларни йиғиштириб олиш тартиби, ҳамда кема бошқарувчилари томонидан товушли сигналлардан фойдаланиш қоидалари белгилаб қўйилди. Об-ҳавонинг ноқулай шароитларида кемаларни бошқаришда сузиш хавфсизлигини таъминлаш учун фойдаланиладиган сигналлар беришнинг ягона тартиби ўрнатилди.
Дарё транспортини техник ишлатиш қоидалари билан кема қатнайдиган ички сув йўлларида ва сув ҳавзаларида фойдаланишда бўлган дарё транспорти воситаларини техник ишлатиш тартиби, дарё транспорти  воситаларининг техник ҳолатига, уларни лойиҳалаштириш, қуриш, қайта жиҳозлаш ва таъмирлаш даврида амалга ошириладиган ишлар тартибга солинди ва кема эгаларига услубий қўлланма сифатида йўл-йўриқ кўрсатилди. Қоидалар билан сув ҳавзаларининг кемалардан ифлослантиришнинг олдини олиш бўйича кема эгаларига талаблар белгилаб қўйилди.
Дарё транспортида юк ташиш қоидалари билан портларда юк қабул қилиш, сақлаш, дарё транспорти воситаларига юклаш тартиби, юк жўнатувчи, юк олувчи ва ташувчининг мажбурияти, ҳуқуқлари ва жавобгарлиги белгиланди. Қоидалар билан юк ташувчи томонидан юк ташиш учун жалб қилинаётган кемаларнинг юкларни манзил портига хавфсиз ва ишончли етказиш имкониятини берувчи хавфсизлик талабларига мувофиқлигини таъминлаши ҳамда юк жўнатувчи томонидан юкларни техник шартларга мувофиқ келадиган миллий стандартлар, халқаро стандартларга мувофиқ ва уларнинг тўлиқ сақланишини таъминлайдиган соз таралар ва ўрамларда тақдим этилиши белгилаб қўйилди.
Дарё транспортида юкларни ташиш учун зарур бўладиган ҳужжатлар рўйхати, ҳамда юкларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келиши ва чиқиб кетиши даврида юкларни божхона назорати ва расмийлаштирувини ҳамда чегара назоратини амалга ошириш тартиби белгилаб қўйилди.

В сфере речного транспорта введен в действие новый документ
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по обеспечению безопасности в сфере судоходства Республики Узбекистан”.
Основной целью постановления является обеспечение безопасного плавания судов на внутренних судоходных путях, естественных и искусственно созданных водоемах Республики Узбекистан, охрана жизни и здоровья человека, обеспечение безопасной и надежной перевозки грузов и пассажиров, установление единого порядка в период движения судов по водным путям и предупреждение аварий с судами на водоемах.
Настоящим постановлением утверждены:
Правила плавания на внутренних судоходных путях Республики Узбекистан;
Правила технической эксплуатации речного транспорта;
Правила перевозки грузов речным транспортом.
Правилами плавания на внутренних судоходных путях Республики Узбекистан установлены требования, касающиеся обеспечения безопасного плавания судов, правильного движения судов, функции навигационных огней и знаков, порядок их установки в начале навигационного периода и их уборки после окончания навигации, а также порядок использования судоводителями звуковых сигналов. Устанавливается единый порядок подачи сигналов при управлении судами в неблагоприятных погодных условиях, который обеспечивает безопасности плавания.
Правилами технической эксплуатации речного транспорта регламентируется порядок технической эксплуатации речных транспортных средств, находящихся в эксплуатации на внутренних водных путях и водоемах, требования к техническим состояние речных транспортных средств, определяются работы, выполняемые в период проектирования, строительства, переоборудования и ремонта судов, а также является в качестве методического пособия для судовладельцев. Правилами установлены требования к судовладельцам по предотвращению загрязнения водных объектов от судов внутреннего плавания.
Правилами перевозки грузов на речном транспорте определены порядок приема, хранения, погрузки грузов в портах на речные транспортные средства, обязанности, права и ответственность грузоотправителя, грузополучателя и перевозчика. Правилами установлено, что суда, привлекаемые перевозчиком для перевозки грузов, должны обеспечивать требований безопасности, обеспечивающих безопасную и надежную доставку грузов в порт назначения, а также предоставлять грузоотправителю грузы в соответствии с техническими условиями, национальными стандартами, международными стандартами и в упаковках, обеспечивающих их полную сохранность.
Приведены перечень документов, необходимых для перевозки грузов речным транспортом, а также порядок осуществления таможенного контроля и оформления грузов и пограничного контроля в период отправки и прибытия грузов на/из территории Республики Узбекистан.