Чобаҳор портидан фойдаланиш имкониятлари муҳокама қилинди
Чобаҳор портидан фойдаланиш масалалари бўйича Ҳиндистон, Эрон ва Ўзбекистон учтомонлама ишчи гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг ўринбосари А.Мўминов, Эрон Ислом Республикаси йўл ва шаҳарсозлик вазирининг ўринбосари А.Сафаи ва Ҳиндистон портлари, кемасозлик ва денгиз йўллари вазирининг ўринбосари С.Франджа раҳбарлигида ўтди.
Видеоконференц алоқа шаклида ташкил этилган учрашувда транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, минтақавий ва халқаро транспорт - коммуникация инфратузилмасини шакллантириш масалалари муҳокама этилди.
Хусусан, томонлар Чобаҳор портидан самарали фойдаланиш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш, шунингдек, Марказий Осиё минтақасини порт билан боғлайдиган транспорт-логистика комплекси ва транспорт коридорлари соҳасидаги ўзаро манфаатли алоқаларни ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашди.
Учрашув давомида Эрон ва Ҳиндистон вакиллари томонидан Чобаҳор порти инфратузилмасини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган инвестицион лойиҳалар, ҳамда хорижий давлатлар томонидан ушбу транспорт-транзит ва логистика хаби салоҳиятидан фойдаланиш шартлари юзасидан тақдимотлар ўтказилди.
Учрашув якунида томонлар Эроннинг Чобаҳор порти орқали юк ташувларини ташкил этиш, тарифларни оптималлаштириш, юкларни етказиб бериш муддати ва хавфсизлигини таъминлаш масалаларини ўрганиш бўйича биргаликда иш олиб боришга келишиб олди.

Обсуждены возможности использования порта Чaбахaр
Состоялось очередное заседание трехсторонней рабочей группы Индии, Ирана и Узбекистана по вопросам использования порта Чабахар.
Совещание прошло под председательством заместителя министра транспорта Республики Узбекистан А.Муминова, заместителя министра дорожного хозяйства и градостроительства Исламской Республики Иран А.Сафаии и заместителя министра портов, судостроения и морских путей Индии С.Франджа.
На встрече, организованной в форме видеоконференцсвязи, обсуждались вопросы развития сотрудничества в транспортной сфере, формирования региональной и международной транспортно - коммуникационной инфраструктуры.
В частности, стороны обменялись мнениями по вопросам налаживания сотрудничества по эффективному использованию порта Чабахар, а также развития взаимовыгодных связей в области транспортно-логистического комплекса и транспортных коридоров, связывающих регион Центральной Азии с портом.
В ходе встречи представителями Ирана и Индии были проведены презентации реализуемых инвестиционных проектов по развитию инфраструктуры порта Чабахар, а также Условий использования зарубежными странами потенциала данного транспортно-транзитного и логистического хаба.
По итогам встречи стороны договорились о совместной работе по изучению вопросов организации грузоперевозок через иранский порт Чабахар, оптимизации тарифов, сроков и безопасности доставки грузов.