БМТ Тараққиёт Дастури ва Глобал экология жамғармаси кўмагида Тошкент шаҳри учун электробуслар сотиб олинади
30.06.2021 14642 Yangiliklar
Ушбу лойиҳани Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт Дастури ва Глобал экология жамғармасининг “Атмосферага зарарли моддаларни кам чиқарувчи автотранспорт воситаларига инвестициялар жалб қилишни жадаллаштириш” дастури доирасида амалга ошириш режалаштирилган.
Бугун пойтахтимизда Лойиҳани баҳолаш Қўмитасининг манфаатдор вазирлик ва идоралар масъул ходимлари иштирокида йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишида мазкур лойиҳа бўйича амалий ишларни бошлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Ушбу лойиҳа Тошкент шаҳри мисолида шаҳар жамоат транспортида  электротранспортдан жадал равишда фойдаланишни жорий этиш йўли билан атроф - муҳит сифатини яхшилашга йўналтирилган бўлиб, ушбу тажриба Ўзбекистон Республикасининг бошқа шаҳарларида ҳам жорий этилиши мумкин.
Лойиҳа доирасида Тошкент шаҳри жамоат транспорти учун электробусларни харид қилиш ҳамда пилот лойиҳа тариқасида шаҳарда яшил транспорт йўлагини жорий этиш кўзда тутилган. Олти йил муддатга мўлжалланган лойиҳага донорлар БМТ Тараққиёт дастури ва Глобал экология жамғармаси томонидан 3,9 млн.долл. маблағ ажратилиши кўзда тутилган.
Лойиҳанинг жорий этилиши билан атмосфера ҳавосига чиқарилаётган зарарли моддалар миқдорининг сезиларли даражада камайтирилишига эришилади.
Лойиҳа Бирлашган миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Тошшаҳартрансхизмат” АЖ ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда амалга оширилади.

При поддержке Программы развития ООН и Глобального экологического фонда будут закуплены электробусы для города Ташкента
30.06.2021 14583 Yangiliklar
Данный проект планируется реализовать в рамках Программы развития Организации Объединенных Наций и Программы Глобального экологического фонда «Ускорение привлечения инвестиций в атмосферу в менее производимые автотранспортные средства с вредными веществами».
Сегодня в столице состоялось заседание Комитета по оценке проектов с участием ответственных сотрудников заинтересованных министерств и ведомств. По данному проекту принято решение о начале практических работ.
Данный проект направлен на улучшение качества окружающей среды путем внедрения ускоренного использования электротранспорта в городском общественном транспорте на примере города Ташкента, а после этот опыт может быть внедрен и в других городах Республики Узбекистан.
В рамках проекта предусмотрена закупка электробусов для общественного транспорта г. Ташкента, а также внедрение "зеленого транспортного коридора" в городе в качестве пилотного проекта. Проект, рассчитанный на шесть лет, был одобрен донорами (программа развития ООН и Глобальный экологический фонд) и предусмотрено выделение средств на сумму 3,9 млн. долларов США.
С внедрением проекта будет достигнуто существенное снижение количества вредных веществ, выбрасываемых в атмосферный воздух.
Проект реализуется представительством программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане совместно с Министерством транспорта Республики Узбекистан, хокимиятом города Ташкента, Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, АО "Тошшахартрансхизмат” и другими заинтересованными министерствами и ведомствами.