Автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида профессионал ҳайдовчиларни тайёрлашга ихтисослашган марказ ташкил этилади
28.09.2022 11619 Yangiliklar
Аввал хабар берганимиздек, 27 сентябрь куни пойтахтимизда ўз ишини бошлаган “Халқаро автомобиль ташувлари: муаммолар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференция доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи ва Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси  ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди.
Автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантириш ва самарадорлигини ошириш бугунги куннинг долзаб масалаларидан бири бўлиб турибти. Ҳозирда ушбу соҳада фаолият юритаётган профессионал ҳайдовчиларнинг етишмаслиги ва уларнинг хизматига бўлган талабнинг ортиб бораётгани долзарб глобал муаммога айланиб улгурди. Айни дамда бутун дунёда 470 000 яқин профессионал ҳайдовчилар етишмаслиги муаммоси мавжуд.
Томонлар ўртасида имзоланган мазкур меморандум автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида кўп сонли профессионал ҳайдовчиларни, шунингдек, бошқа ихтисослашган мутахассисларни тайёрлаш/қайта тайёрлаш учун ихтисослаштирилган ўқув марказини ташкил этиш ва ишга тушириш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйишни назарда тутади.

Будет создан центр, специализирующийся на подготовке профессиональных водителей в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте
28.09.2022 11621 Yangiliklar
Как сообщалось ранее, в рамках международной конференции “Mеждународные автомобильные перевозки: проблемы и возможности”, которая начала свою работу в столице 27 сентября, Министерством транспорта Республики Узбекистан был подписан меморандум о взаимопонимании между Международным союзом автомобильного транспорта и Международной ассоциацией автомобильных перевозчиков Узбекистана.
Развитие и повышение эффективности международных грузовых перевозок автомобильным транспортом является одним из актуальных вопросов сегодняшнего дня. Нехватка профессиональных водителей, работающих в настоящее время в этой области, и растущий спрос на их услуги стали глобальной проблемой. В настоящее время во всем мире существует проблема нехватки около 470 000 профессиональных водителей.
Данный меморандум, подписанный между сторонами, предусматривает налаживание сотрудничества по созданию и запуску специализированного учебного центра для подготовки/переподготовки большого числа профессиональных водителей в сфере международных грузовых перевозок на автомобильном транспорте, а также других специализированных специалистов.