Амир Темур – фахримиз, ғуруримиз
Ўз даврининг беназир ислоҳотчиси, илм-фан ҳомийси, кучли давлат арбоби Амир Темур таваллудининг 685 йиллиги муносабати билан Транспорт вазирлигида маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди.
Соҳибқироннинг адолатга йўғрилган фикрлари, сиёсий қарашлари, юртга меҳри, элга садоқати ўз навбатида маърифатни улуғлаши бугунги замон, айни давр учун ҳам долзарбдир.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилган тадбирда вазирлик марказий аппарати, тизим ташкилотлари ҳамда ҳудудий транспорт бошқармалари ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда иштирок этган темуршунос олим Баҳтиёр Ҳайдаров ва ёзувчи Озод Мўмин ўзлигимизни англаш ва миллий ғуруримизни тиклашга қаратилган ислоҳотлар жараёнида Амир Темурнинг ўлмас номи, жаҳон тараққиётига қўшган беқиёс ҳиссасини ўрганиш, бой маънавий меросидан ёшларни ватанпарварлик, миллий истиқлол ғояларига садоқат руҳида тарбиялашдаги аҳамиятига алоҳида тўхталиб ўтди.
“Амир Темурнинг тарихдаги ўрни нафақат буюк давлат асосчиси, буюк тамаддун, уйғониш даври яратувчиси сифатида ҳам аҳмиятлидир. Биз бугун ватанимизда учинчи ренессанс даври пойдеворини қўяётган эканмиз, Амир Темур яратган иккинчи ренессанс даври биз учун ҳамиша намуна бўлиб хизмат қилади”, – деди олим Баҳтиёр Ҳайдаров.
Тадбир якунида ёзувчи Озод Мўмин вазирлик марказий аппарати, тизим ташкилотлари ҳамда ҳудудий транспорт бошқармаларига ўзининг “Тарих денгизи” номли китобини туҳфа қилди.

Амир Темур – наша гордость
В связи с 685-летием со дня рождения выдающегося реформатора своего времени, покровителя науки, могущественного государственного деятеля Амира Темура в министерстве транспорта было организовано духовно-просветительское мероприятие.
Мысли, политические взгляды, его любовь к Родине, преданность народу, прославление просвещения, в свою очередь актуальны и для современности.
В мероприятии, организованном в форме видеоконференции, приняли участие сотрудники центрального аппарата министерства, системных организаций и территориальных транспортных управлений.
Ученый-темуролог Бахтиер Хайдаров и писатель Озод Мумин, участвовавшие в мероприятии, особо отметили значение Бессмертного имени Амира Темура в процессе реформ, направленных на возрождение самосознания и национальной гордости, изучение его неоценимого вклада в мировое развитие, воспитание молодежи в духе патриотизма, верности идеям национальной независимости.
"Роль Амира Темура в истории важна не только как основателя великого государства, создателя эпохи Возрождения. В то время как мы сегодня закладываем фундамент третьего Ренессанса на нашей Родине, второй Ренессанс, созданный Амиром Темуром, всегда будет служить для нас примером”, – сказал ученый Бахтиер Хайдаров.
В конце мероприятия писатель Озод Мумин подарил центральному аппарату министерства, системным организациям и территориальным транспортным управлениям свою книгу “Тарих денгизи ”.