“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўл компанияси” қўшма корхонасининг расмий очилиши бўлиб ўтди
01.10.2024 4729 Yangiliklar
Бишкек шаҳрида бўлиб ўтган “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темир йўллари компанияси” ваколатхонасининг очилиш маросимида Қирғиз Республикаси Бош вазири Акылбек Жапаров, Хитой Халқ Республикасининг Ривожланиш ва ислоҳотлар давлат қўмитаси департаменти раисининг ўринбосари Чжан Цзянхуа, "China Railway International" Бош директори Чжоу Син, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Махкамов, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқаруви раиси Зуфар Нарзуллаев иштирок этишди.
Тадбир доирасида Транспорт вазири И.Махкамов ХХРнинг Ривожланиш ва ислохотлар давлат қўмитаси департаменти раисининг ўринбосари Чжан Цзянхуа, Қирғиз Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири Абсаттар Сыргабаевлар билан уч томонлама музокаралар ўтказди.
Музокаралар давомида Қўшма корхона ва Қиргиз Республикаси Ҳукумати ўртасида томонларнинг таъсис Битими, Қўшма корхона Низоми ҳамда концессион битим буйича масалалар кўриб чиқилди.

Состоялось официальное открытие совместного предприятия "Железнодорожной компании Китай - Кыргызстан - Узбекистан"
01.10.2024 4806 Yangiliklar
На состоявшейся в городе Бишкеке церемонии открытия представительства "Железнодорожной компании Китай - Кыргызстан - Узбекистан" приняли участие Премьер-министр Кыргызской Республики Акылбек Жапаров, заместитель директора департамента по использованию иностранного капитала и предоставлению инвестиций за рубежом Госкомитета по развитию и реформе КНР Чжан Цзянхуа, генеральный директор "China Railway International" Чжоу Син, министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов, председатель правления АО "Узбекистон темир йуллари" Зуфар Нарзуллаев.
В рамках мероприятия министр транспорта И.Махкамов провел трехсторонние переговоры с заместителем председателя департамента Государственного комитета КНР по развитию и реформам Чжан Цзянхуа, министром транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики Абсаттаром Cиргабаевым.
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы по Учредительному соглашению сторон, Уставу совместного предприятия и концессионному соглашению между совместным предприятием и Правительством Кыргызской Республики.