«Халқаро ҳамкорлик ташаббуслари» ҳафталиги
Бугун, 18-октабр куни “Ўзбекистонда Халқаро ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталиги” доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан “Транспорт соҳасидаги ислоҳотлар, давлат хусусий шериклик лойиҳалари ва халқаро ҳамкорлик жараёнларининг соҳадаги ўрни” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Давра суҳбатида транспорт соҳасидаги дунёнинг етакчи эксперт ва мутахассислари, хусусан, Жаҳон банкининг транспорт соҳаси бўйича эксперти Виктор Арагонес, Европа тикланиш ва тараққиёт банки ДХШ масалалари бўйича консультанти Дилнавоз КулдашеваBOEING компанияси Евроосиёда тижорат самолётлари учун стратегия ва бозорни ривожлантириш директори Марио Антонио, TAV Technologies компанияси вице-президенти Айтан Масталиева ҳамда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқарув раисининг биринчи ўринбосари Хикматулла Рахметов, “Uzbekistan airports” АЖ лойиҳаларни бошқариш ва халқаро муносабатлар бўлими бошлиғи Рустамбек Жанбаев, “Uzbekistan airways” АЖ бошқарув раисининг ўринбосари Алишер Саттаров  иштирокида муҳокамалар ташкил этилди.
Ҳафталик доирасида ўтказилаётган мазкур тадбирнинг мақсади Ўзбекистоннинг транспорт ва логистика тизими ривожлантириш борасида хорижий шериклар билан ўзаро манфаатли алоқаларни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, халқаро тажриба ва энг яхши амалиётлар юзасидан фикр алмашиш учун мулоқот платформасини яратишдир.
Хусусан, суҳбатда халқаро экспертлар билан Ўзбекистоннинг транспорт ва логистика тизимини ривожлантириш борасидаги сўнгги ютуқлари юзасидан олинган тажрибалар ва кейинги қадамлар, жумладан транспорт инфратузилмасини янада такомиллаштириш борасида ДХШ лойиҳалари кўпайтириш, ушбу йўналишда халқаро молия институтларининг тавсиялари юзасидан фикр алмашилди.

Неделя международных партнерских инициатив
Сегодня, 18 октября, в рамках "Недели международных партнерских инициатив в Узбекистане" Министерством транспорта Республики Узбекистан был организован круглый стол на тему "Реформы в сфере транспорта, проекты государственно-частного партнерства и роль процессов международного сотрудничества в сфере."
В ходе "круглого стола" приняли участие ведущие эксперты и специалисты в сфере транспорта мира, в частности, эксперт Всемирного банка в области транспорта Виктор Арагонес, консультант по вопросам ГЧП Европейского банка реконструкции и развития Дилнавоз Кулдашева, директор стратегии и развития рынка для коммерческих самолетов в Евразии компании BOEING Марио Антонио, вице-президент компании TAV Technologies Айтан Масталиева, а также первый заместитель председателя правления АО "Узбекистон темир йуллари" Хикматулла Рахметов, начальник отдела управления проектами и международных отношений АО "Uzbekistan airports" Рустамбек Жанбаев, заместитель председателя правления АО "Uzbekistan airways" Алишер Саттаров.
Целью данного мероприятия, проводимого в рамках Недели, является дальнейшее укрепление взаимовыгодных связей с зарубежными партнерами по развитию транспортно-логистической системы Узбекистана, а также создание диалоговой платформы для обмена мнениями о международном опыте и лучших практиках.
В частности, в ходе беседы с международными экспертами состоялся обмен мнениями о накопленном опыте по последним достижениям Узбекистана в развитии транспортно-логистической системы и дальнейших шагах, в том числе по увеличению проектов ГЧП по дальнейшему совершенствованию транспортной инфраструктуры, рекомендациям международных финансовых институтов в этом направлении.