21.10.2021 8033 Yangiliklar
Нархлар ва йиғимларнинг пасайиши Ўзбекистон аеропортларининг рақобатбардошлигини ошириш ва кўпроқ хорижий авиаташувчиларни жалб қилиш имконини беради.
«Uzbekistan Airports» АЖ раҳбарияти хорижий авиакомпаниялар томонидан амалга ошириладиган мунтазам қатновларга ер усти хизмат кўрсатиш тарифлари ва йиғимларининг янги рўйхатини тасдиқлади. Хусусан, қуйидаги хизматлар учун ставкалар ва тўловлар пасайтирилди:
- самолётнинг қўниш ва чиқиш йўлагини таъминлаш;
- йўловчиларнинг авиация хавфсизлигини таъминлаш;
- самолётнинг авиация хавфсизлигини таъминлаш;
- аэровокзалдан фойдаланиш;
- келган йўловчиларга хизмат кўрсатиш;
- кетиш учун йўловчиларга хизмат кўрсатиш;
- «CUTE» платформасига кириш.
Ўртача тарифларнинг пасайиши 15% га тенг бўлади. Нархлар ва тўловларнинг янгиланган рўйхати 31 октябрдан-IATA 2021/2022 қиш мавсумининг бошидан бошлаб киритилади.
«Ўзбекистонга хорижий авиакомпанияларни жалб қилиш учун биз аэропортларимизнинг жозибадорлиги ва рақобатбардошлигини оширишга интиламиз, жумладан, хизмат пакетларини алоҳида вариантларга бўлиш ва уларнинг қийматини камайтириш орқали. Авиакомпаниялар учун тарифларнинг пасайиши амалга оширилаётган рейслар нархини пасайтириш ва йўловчилар учун авиачипталар нархини пасайтириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш имконини берадиган муҳим қадам бўлди. Бизнинг тарафимиздан яна бир муҳим қадам фақат воситачиларсиз тўғридан-тўғри шартномалар бўйича ишлайди. Яъни, аэропорт тўғридан-тўғри авиакомпания билан шартнома тузади ва авиакомпания фақат керакли хизматларни сотиб олади», - деди «Uzbekistan Airports» АЖ бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Эслатиб ўтамиз, «Uzbekistan Airports» АЖ иккинчи марта авиаташувчилар учун тарифларни пасайтирмоқда. Нархлар ва тўловларнинг биринчи пасайиши 31 мартдан бошлаб-ёзги жадвалга ўтиш билан-ўртача 27% эди. Шундай қилиб, жорий йилнинг 7 ойида республика аэропортларида хорижий самолётларга хизмат кўрсатиш бўйича хизматлар учун жами чегирмалар 43% ни ташкил этди.

Uzbekistan Airports снижает тарифы для зарубежных авиакомпаний
Снижение ставок и сборов позволит повысить конкурентоспособность аэропортов Узбекистана и привлечь больше иностранных авиаперевозчиков.
Руководство АО «Uzbekistan Airports» утвердило новый перечень ставок и сборов на наземное обслуживание регулярных рейсов, выполняемых зарубежными авиакомпаниями. В частности, снижены ставки и сборы на следующие услуги:
- обеспечение взлет-посадки ВС;
- обеспечение авиационной безопасности пассажиров;
- обеспечение авиационной безопасности ВС;
- использование аэровокзала;
- обслуживание пассажиров на прилет;
- обслуживание пассажиров на вылет;
- предоставление доступа к платформе «CUTE».
В среднем снижение тарифов составит порядка 15%. Обновленный перечень ставок и сборов вводится с 31 октября – с начала зимнего сезона IATA 2021/2022.
«Для привлечения в Узбекистан зарубежных авиакомпаний мы стремимся повысить привлекательность и конкурентоспособность наших аэропортов, в том числе, за счет разделения пакетов услуг на отдельные опции и уменьшения их цены. Снижение тарифов для авиакомпаний стало важным шагом, который позволит снизить стоимость выполняемых рейсов и создаст предпосылки для снижения цен на авиабилеты для пассажиров. Еще одним важным шагом с нашей стороны станет работа только по прямым договорам без каких-либо посредников. То есть аэропорт напрямую заключает договор с авиакомпанией, и авиакомпания закупает только те услуги, которые ей нужны», - отметила председатель правления АО «Uzbekistan Airports» Рано Джураева.
Напомним, АО «Uzbekistan Airports» снижает тарифы для авиаперевозчиков уже во второй раз. Первое снижение ставок и сборов было с 31 марта – с переходом на летнее расписание – и составило в среднем 27%. Таким образом, за 7 месяцев текущего года общий размер скидок на услуги по обслуживанию иностранных воздушных судов в аэропортах республики составил 43%.