“Uzbekistan airports” АЖ Кузатув кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида “Uzbekistan airports” АЖ Кузатув кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Кузатув кенгаши раиси – Транспорт вазири в.б. И.Махкамов йиғилишда Кузатув кенгаши аъзоларининг тасдиқланган янги таркиби тўғрисида маълумот бериб ўтди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг 14 ноябрь куни Uzbekistan Airports акциядорлик жамияти бошқарув органининг навбатдан ташқари йиғилишида иккита асосий тайинлов масаласи кўриб чиқилган эди. Унга мувофиқ, Азиза Умарова кузатув кенгаши аъзолари таркибига мустақил аъзо сифатида, шунингдек, Улуғбек Бектошевни бошқарув раисининг тижорат ва туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари лавозимига тайинлаш масаласида бошқарув органи аъзолари овоз беришган. Натижага кўра ҳар икки номзод ҳам лавозимга тасдиқланган эди.
Кузатув кенгаши йиғилишида кун тартибидан ўрин олган қатор масалалар юзасидан масъулларнинг ҳисоботлари тингланди. Хусусан, Uzbekistan airports бошқарув раиси в.б.- раиснинг биринчи ўринбосари Равшан Исмаилов акциядорлик жамиятининг лойиҳалар бўйича бошқарув тизимини жорий қилиш масаласига тўхталиб ўтди. Ушбу  тизим орқали аэропортларнинг авиация ва ноавиация даромадларини ошириш ҳамда юк ташиш терминалларини янада ривожлантириш мақсадида жамият таркибида “Лойиҳалар офиси” ни ташкил этиш назарда тутилмоқда.
Йиғилишда, шунингдек, хорижий экспертлар билан биргаликда транспорт соҳасини ривожлантириш бўйича Жаҳон банки ва “Airport Research Center” (Германия) ҳамда “Инновационный центр гражданской авиации” (Россия) компаниялари билан ҳамкорликда республикамиз аэропортларида йўловчиларга хизматлар кўрсатиш сифатини яхшилаш, йўловчиларнинг ўтказиш қобилиятини ошириш, инфратузилма объектларини модернизация қилиш, аэропортларнинг қисқа ва узоқ муддатли ривожланиш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича олиб борилётган ишлар тўғрисида Uzbekistan airports бошқарув раисининг ўринбосари Улуғбек Бектошевнинг ҳисоботи тингланди.
Кузатув кенгашининг йиғилиши якунида кун тартибидан ўрин олган масалалар юзасидан тегишли қарор қабул қилинди.

Состоялось очередное совещание Наблюдательного совета АО “Uzbekistan airports”
В Министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялось очередное заседание Наблюдательного совета АО “Uzbekistan airports”. Председатель Наблюдательного совета – и.о. Министра транспорта И. Махкамов проинформировал об утвержденном новом составе Наблюдательного совета.
Напоминаем, что 14 ноября текущего года два основных назначения рассматривались на внеочередном заседании правления АО “Uzbekistan airports”. В соответствии чего, члены наблюдательного совета проголосовали за назначение Азизы Умаровой в качестве независимого члена, а также за назначение Улугбека Бекташева заместителем председателя правления по развитию торговли и туризма. В результате оба кандидата были утверждены на эту должность.
На заседании Наблюдательного совета заслушаны отчеты должностных лиц по ряду вопросов повестки дня. В частности, и.о. председателя правления АО “Uzbekistan airports” первый заместитель председателя Равшан Исмаилов коснулся внедрения системы по проектному управлению акционерным обществом. Через эту систему предусматривается создание в составе общества «Проектный офис» для увеличения авиационных и неавиационных доходов аэропортов и дальнейшего развития грузовых терминалов.
На заседании также, заслушен отчет первого заместителя председателя АО “Uzbekistan airports” Равшана Исмаилова о ходе работы  в сотрудничестве с зарубежными экспертами со Всемирным банком и “Airport Research Center” (Германия) и «Инновационным центром гражданской авиации» (Россия) по повышению качества обслуживания пассажиров в аэропортах, увеличения пассажиропотока, модернизации объектов и разработке стратегии краткосрочного и долгосрочного развития аэропортов.