УМРА ЗИЁРАТЧИЛАРИНИ МЕНИНГИТГА ҚАРШИ ЭМЛАШ БЎЙИЧА ХАБАРНОМА
Жаҳон Соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, айни даврда дунёда менингококк билан касалланиш ҳолатлари кўпайиши кузатилмоқда.
Саудия Арабистони Подшоҳлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан 2025 йилда мамлакатга ташриф буюрувчилар, жумладан «Умра» зиёратчилари учун менингитга қарши эмланиш мажбурий этиб белгилангани маълум қилинди.
Шу боис, Дин ишлари қўмитаси зиёратчилар одамлар гавжум жойларда ҳимоя ниқобларидан фойдаланишлари, шахсий гигиенага риоя қилишлари ва касалликдан сақланиш эҳтиёт чораларини кўришларини тавсия қилмоқда.
Саудия Соғлиқни сақлаш вазирлиги жорий этган тартиб-қоидага кўра, эмланиш подшоҳликка киришдан камида 10 кун олдин амалга оширилган бўлиши лозим. Эмланганлик сертификатининг амал қилиш муддати 3 йилни ташкил этади.
Умра сафарини ният қилган фуқароларимиз республикамизнинг барча марказий поликлиникалари ёки вакцинация марказларида менингитга қарши эмланишлари мумкин.

УВЕДОМЛЕНИЕ О ВАКЦИНАЦИИ ПАЛОМНИКОВ УМРЫ ОТ МЕНИНГИТА
По данным Всемирной организации здравоохранения, в настоящее время в мире наблюдается рост заболеваемости менингококком.
Сообщается, что Министерством здравоохранения Королевства Саудовская Аравия в 2025 году для посетителей страны, в том числе паломников "Умра," установлена обязательная вакцинация против менингита.
По этой причине Комитет по делам религий рекомендует паломникам использовать защитные маски в местах массового скопления людей, соблюдать личную гигиену и принимать меры предосторожности против заболеваний.
В соответствии с процедурой, введенной Министерством здравоохранения Саудовской Аравии, вакцинация должна быть осуществлена не менее чем за 10 дней до въезда в королевство. Срок действия сертификата о вакцинации составляет 3 года.
Граждане, намеревающиеся совершить Паломничество, могут пройти вакцинацию против менингита во всех центральных поликлиниках или центрах вакцинации Республики.