Туркия Республикаси вице-президенти билан учрашув бўлиб ўтди
28 июль куни Анқара шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигидаги Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Туркия Республикаси вице-президенти Ф.Октай ва Туркиянинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарияти билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув COVID-19 пандемиясининг икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий алоқаларни ривожланишига кўрсатаётган салбий таъсирини минималлаштириш бўйича ўзаро ҳамкорликни, шунингдек, Ўзбекистон ва Туркия ўртасида инвестиция, савдо, транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланди.
Музокаралар чоғида иккала томон ҳам пандемиянинг халқаро иқтисодий муносабатларга салбий таъсирига қарамай, Ўзбекистон ва Туркия ҳар икки давлат раҳбарлари белгилаб берган умумий келишув ва вазифаларни амалга ошириш бўйича фаол иш олиб боришаётганини таъкидладилар.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари томонидан Туркия ҳукуматига Ўзбекистонга тиббий ускуна ва ўпкани сунъий шамоллатиш аппаратларини етказиб бериш орқали коронавирус инфекциясига қарши курашишда ўз вақтида амалий ёрдам кўрсатгани, шунингдек, Туркия тиббиёт муассасалари профессорлари таркибидан экспертларнинг ташрифини ташкил қилгани учун миннатдорчилик билдирилди.
Республика аҳолиси орасида коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича қўшимча чора-тадбирларнинг амалга оширилиши муносабати билан аҳолига ёрдам кўрсатиш масалалари бўйича маслаҳатлар бериш ва тиббий муассасаларни бошқаришда кўмаклашиш учун туркиялик шифокорларнинг Ўзбекистонга ташрифларини ташкил қилишнинг имкониятлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, учрашув иштирокчилари савдо-иқтисодий соҳада Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги бир қатор ҳукуматлараро битимларини ратификация қилиш процедуралари тугалланганлиги тўғрисида фикр алмашдилар. Икки томонлама идоралараро мувофиқлаштирув натижасида ҳозирга қадар Инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битим, Икки томонлама солиқ солинишини олдини олиш тўғрисидаги битим, шунингдек, Халқаро комбинацияланган юк ташиш тўғрисидаги битим ҳамда Халқаро йўловчи ва юкларни ташиш тўғрисидаги битимларнинг кучга киришига эришилганлиги таъкидланди. Битимлар билан шакллантирилган платформа икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга имкон беради. Жумладан, икки мамлакат ўртасидаги ўзаро инвестициялар ва савдо ҳажмини тез суръатларда ўсиб бориши учун ҳам зарур ҳуқуқий майдон ва шарт-шароитлар яратилади.
Шу нуқтаи назардан, Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим лойиҳасини биргаликда ишлаб чиқиш доирасида ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш ва лойиҳа бўйича келишиш жараёнларини қисқа муддатда якунлаш тўғрисида келишувга эришилди.
Транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди - Ўзбекистон ва Туркияни боғлайдиган транспорт йўлаклари орқали юк ташиш ҳажмининг барқарор ўсишини таъминлаш мақсадида ушбу йўлаклар бўйлаб “Яшил линия” тезкор божхона расмийлаштируви тизимини яратиш масаласи кўриб чиқилади. Мазкур тизим товарларни олдиндан декларация қилиш ҳамда иммиграция, карантин ва манфаатдор мамлакатларнинг транспорт органлари ўртасида маълумотларнинг электрон алмашиш механизмларини жорий этишни назарда тутади. Ташқи савдо, божхона ва транспорт органлари вакилларидан иборат махсус қўшма ишчи гуруҳини ташкил этишга қарор қилинди. Гуруҳ мақсади ушбу ташаббус доирасида амалий вазифаларни ишлаб чиқиш бўлади.
Учрашув доирасида жорий йилнинг февраль ойида амалга оширилган юқори даражадаги ташриф чоғида тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳаракатлар режаси”нинг бажарилиши кўриб чиқилди.
Икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралар саъй-ҳаракатларини яқиндан мувофиқлаштириш орқали режанинг барча бандларини амалга оширилишини тезлаштиришга қарор қилинди.
Шунингдек, учрашув якунларига мувофиқ томонлар Ҳукуматлараро қўшма иқтисодий комиссия мажлисини шу йил охиригача Тошкент шаҳрида ўтказишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с вице-президентом Турецкой Республики
28 июля текущего года в г.Анкаре состоялась встреча правительственной делегации Узбекистана во главе с заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаковым с вице-президентом Турецкой Республики Ф.Октаем и руководством ключевых министерств и ведомств Турции.
Встреча была посвящена обсуждению взаимодействия по минимизации негативного влияния пандемии COVID-19 на развитие экономических отношений двух стран, а также перспектив расширения сотрудничества Узбекистана и Турции в сфере инвестиций, торговли, транспорта и логистики.
В ходе переговоров стороны на взаимной основе отметили, что несмотря на негативное воздействие пандемии на международные экономические отношения, Узбекистан и Турция на протяжении всего периода продолжают активную работу по реализации общих договоренностей и задач, обозначенных главами двух государств.
Главой узбекской делегации выражена благодарность Правительству Турции за оказание своевременного практического содействия Узбекистану в борьбе с коронавирусной инфекцией в виде поставок медицинского оборудования и аппаратов искусственной вентиляции легких, а также организации визита экспертов из профессорского состава медицинских учреждений Турции.
В связи с реализацией в Республике дополнительных мер по предупреждению распространения среди населения коронавирусной инфекции были рассмотрены возможности для организации последующих визитов турецких врачей в Узбекистан для консультирования в вопросах оказания помощи населению, а также оказания содействия в организации управления медицинскими учреждениями.
Также участники встречи обменялись мнениями относительно завершения процедур ратификации ряда межправительственных соглашений между Узбекистаном и Турцией в торгово-экономической сфере. Отмечено, что благодаря тесной двусторонней межведомственной координации в настоящее время удалось добиться вступления в силу Соглашения о взаимном поощрении и защите инвестиций, Соглашения об избежании двойного налогообложения, а также Соглашения о международных комбинированных перевозках грузов и Соглашения о международных перевозках пассажиров и грузов. Сформированная договорная платформа позволит создать необходимое правовое поле и условия для вывода многопланового сотрудничества между двумя странами на качественно новый уровень, имея в виду динамичное наращивание объемов взаимных инвестиций и торговли между двумя странами.
В данном контексте была достигнута договоренность активизировать взаимодействие в рамках совместной разработки проекта Соглашения о преференциальной торговле и завершить процессы согласования в кратчайшие сроки.
Отдельное внимание было уделено вопросам транспортно-логистического сотрудничества ­– в целях обеспечения устойчивого роста объемов грузоперевозок по транспортным коридорам, связывающим Узбекистан и Турцию, будет рассмотрен вопрос создания вдоль данных коридоров системы ускоренного таможенного оформления «Зеленая линия», подразумевающей внедрение механизмов предварительного декларирования товаров и электронного обмена информацией между иммиграционными, карантинными и транспортными органами заинтересованных стран. Было принято решение о создании специальной совместной рабочей группы в составе представителей внешнеторговых, таможенных и транспортных органов, задачей которой станет проработка практических задач в рамках данной инициативы.
В рамках встречи был рассмотрен ход исполнения “Плана действий по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой”, утверждённого в рамках визита на высшем уровне в феврале текущего года.
Было принято решение ускорить практическую реализацию всех пунктов Плана за счет тесной координации профильных министерств и ведомств двух стран.
Также по итогам встречи стороны пришли к соглашению о проведении заседания Межправительственной совместной экономической комиссии до конца текущего года в г.Ташкенте.