Туризмни изчил ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди
Жорий йилнинг 25 май куни Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Хусусий сайёҳлик ташкилотлари уюшмаси раиси Гулчеҳра Исроилова билан учрашув ўтказди.
Учрашувда мамлакатимиз ички ва халқаро туризм соҳасидаги имкониятларини кенгайтириш, кўрсатилаётган хизмат турлари сифатини ошириш, юртимизга ташриф буюраётган сайёҳлар оқимини кўпайтириш билан боғлиқ масалалар атрофлича муҳокама этилди.
Мамлакатимиз туризм индустрияси вакиллари учрашувда ўз фаолияти давомида юзага келаётган муаммоли масалалар ва уларнинг ечими юзасидан Транспорт вазирлиги тизим ташкилотлари раҳбарлари билан фикр алмашишди.
Ҳусусан, ҳар бир вилоят кесимида мавжуд туристик объектларга олиб борувчи йўлларнинг ҳолати ҳамда йўлбўйи инфратузилма объектларининг аҳволи, транспорт қатновлари ва логистика билан боғлиқ масалалар, маҳаллий ва халқаро йўналишларда бажарилаётган авиақатновлар мунтазамлигини таъминлаш, транспорт ва транспорт инфратузилма объектларида хизмат кўрсатувчи ходимлар малакасини ошириш, соҳада рақамли технологиялар ва хизматлар турларини кўпайтириш билан боғлиқ жиҳатлар муҳокамалар марказида бўлди.
Учрашувда кўтарилган масалаларни ҳал этиш юзасидан Транспорт вазирининг логистика ва туризмни ривожлантириш бўйича маслаҳатчиси бошчилигида ишчи гуруҳини ташкил этиш ва ўзаро ҳамкорликда ишларни мувофиқлаштириб боришга келишиб олинди.

Обсуждены перспективы дальнейшего развития туризма
25 мая текущего года министр транспорта Ильхом Махкамов провел встречу с председателем Ассоциации частных туристических организаций Гульчехрой Исраиловой.
На встрече были подробно обсуждены вопросы, связанные с расширением возможностей нашей страны в сфере внутреннего и международного туризма, повышением качества предоставляемых услуг, увеличением потока туристов, посещающих нашу страну.
Представители туристической индустрии страны в ходе встречи обменялись мнениями с руководителями системных организаций Министерства транспорта по проблемным вопросам, возникающим в ходе их деятельности, и пути их решения.
В частности, в центре обсуждений были вопросы, связанные с состоянием дорог, ведущих к существующим туристическим объектам в каждом областном разрезе, и состоянием объектов придорожной инфраструктуры, вопросы, связанные с транспортными перевозками и логистикой, обеспечением регулярности авиарейсов, выполняемых на местных и международных маршрутах, повышением квалификации обслуживающего персонала на объектах транспорта и транспортной инфраструктуры, расширением спектра цифровых технологий и услуг в отрасли.
В целях решения поднятых на встрече вопросов была достигнута договоренность о создании рабочей группы во главе с советником министра транспорта по развитию логистики и туризма и дальнейшей координации совместной работы.