Транспорт вазирлигида БАА элчиси билан фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди
16.11.2021 8821 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Бирлашган Араб Амирликларининг Ўзбекистондаги элчиси жаноб Саид Матар Ал Қамзий билан учрашди. Учрашувда мамлакатларимиз ўртасида фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларининг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама этилди.
Учрашув аввалида Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов сўнгги йилларда мамлакатларимиз ўртасида фуқаро авиацияси соҳасидаги ҳамкорлик алоқалари жадал ривожланиб бораётганлигини алоҳида қайд этиб ўтди. Хусусан, авиация хизматлари бозорини либераллаштириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида сўнгги уч йилда Бирлашган Араб Амирликларининг Flydubai, Air Arabia-Sharja ва Air Arabia-Abu Dhabi каби авиакомпаниялари Ўзбекистон бозорига кириб келганлиги, шунингдек, Wizz Air-Abu Dhabi лоукост авиакомпаниясига Ўзбекистоннинг тегишли халқаро аэропортларига мунтазам парвозларни амалга ошириш ҳуқуқи берилганлигини таъкидлаб ўтди.
Икки давлат ўртасидаги келишувларга мувофиқ бугунги кунда Ўзбекистон ва БАА ўртасида мунтазам авиақатновлар сони ҳафтасига жами 18 та, ойига 74 тани ташкил этмоқда.
Ўз навбатида элчи жаноблари хорижий давлатларнинг авиация маъмуриятлари билан келишган ҳолда ҳаво қатновлари сонини ошириш, янги йўналишларда парвозларни йўлга қўйиш бўйича Транспорт вазирлиги томонидан олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни юқори баҳолади. Ушбу йўналишдаги ҳамкорликнинг янада ривожланиши ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини қайд этди.
Учрашув давомида, шунингдек, Flydubai авиакомпаниясининг Дубай–Тошкент йўналишидаги парвозлари сонини ҳафтасига 7 маротабага етказиш тўғрисидаги масала юзасидан фикр алмашилди. Вазир ва элчи жаноблари ушбу масала атрофида юзага келган ҳолатни атрофлича муҳокама қилди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов мамлакат авиация бозорининг барча иштирокчилари учун тенг рақобат муҳитини яратиш, очиқ бозор тамойилларига амал қилинишини таъминлаш ўзининг биринчи галдаги вазифаси эканлигини таъкидлади. Учрашув якунида юқоридаги масала Ўзбекистон ва БАА авиация маъмуриятларининг навбатдаги учрашувида ҳал қилиниши юзасидан келишувга эришилди.
Элчи, ўз навбатида, икки мамлакат фуқаро авиацияси соҳасидаги муносабатлар фақатгина авиация маъмуриятлари ўртасидаги келишувларига мувофиқ ҳал этилиши ҳамда ушбу жараёнларга бирор-бир авиакомпания вакилларининг бевосита ёки билвосита таъсир кўрсатишига йўл қўйилмаслигини тўлиқ қўллаб-қувватлашини қайд этди.

Обсуждено сотрудничество с послом ОАЭ в сфере гражданской авиации
Министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с послом Объединенных Арабских Эмиратов в Узбекистане господином Саидом Матаром Аль Камзи. В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между нашими странами в сфере гражданской авиации.
В начале встречи министр транспорта Ильхом Махкамов особо отметил, что в последние годы между нашими странами динамично развивается сотрудничество в сфере гражданской авиации. В частности, было отмечено, что в результате проводимых реформ по либерализации рынка авиационных услуг за последние три года на рынок Узбекистана вошли такие авиакомпании ОАЭ, как Flydubai, Air Arabia-Sharja и Air Arabia-Abu Dhabi, а также предоставлено право лоукост авиакомпании Wizz Air-Abu Dhabi осуществлять регулярные рейсы в соответствующие международные аэропорты Узбекистана.
В соответствии с соглашениями между двумя странами, на сегодняшний день количество регулярных авиарейсов между Узбекистаном и ОАЭ составляет в общей сложности 18 рейсов в неделю и 74 в месяц.
В свою очередь, господин посол высоко оценил усилия, предпринимаемые Министерством транспорта по увеличению количества авиаперевозок по согласованию с авиационными администрациями зарубежных стран, а также организации полетов по новым направлениям. Он отметил, что дальнейшее развитие сотрудничества в этом направлении выгодно обеим сторонам.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по вопросу увеличения количества рейсов авиакомпании Flydubai по маршруту Дубай–Ташкент до 7 раз в неделю. Господин министр и посол подробно обсудили ситуацию, сложившуюся вокруг этого вопроса.
Министр транспорта Ильхом Махкамов отметил, что его первостепенной задачей является создание равных конкурентных условий для всех участников авиационного рынка страны, обеспечение соблюдения принципов открытого рынка. По итогам встречи достигнута договоренность о том, что вышеуказанный вопрос будет решен на следующей встрече авиационных администраций Узбекистана и ОАЭ.
В свою очередь посол выразил полную поддержку в том, что отношения в сфере гражданской авиации двух стран должны решаться исключительно в соответствии с соглашениями между авиационными администрациями, и недопустимо прямое или косвенное влияние на эти процессы представителей каких-либо авиакомпаний.