Транспорт вазирлиги мутахассислари Жанубий Кореянинг транспорт тизими билан яқиндан танишмоқда
Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Корея Республикасига ташриф буюрди.
Ташриф давомида транспорт вазирлиги мутахассисларидан иборат ишчи гуруҳ вакиллари Инчхон халқаро аэропорти инфратузилмаси бу ерда амалиётга татбиқ қилинган замонавий технологиялар, карго комплекси ва терминали иш фаолияти, Пусан денгиз порти, шунингдек, Сеул шаҳрининг транспорт инфратузилмаси ва “Ҳаракатни бошқариш маркази” иш фаолияти билан яқиндан танишиш режалаштирилган.
Бугун, ишчи гуруҳ вакиллари Инчхон халқаро аэропортига ташриф буюрди. Аэропорт президенти ва ижрочи директори Ким Кюнг Вук ҳамда Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов ўртасида бўлиб ўтган музокараларда Инчхон халқаро аэропорти тажрибаси ва замонавий технологияларини мамлакатимизнинг минтақавий аэропортларида жорий этиш масалалари муҳокама этилди.
Шунингдек, мамлакатларимиз ўртасида юк ташувлари ҳажмини ошириш, ҳусусан, Инчхон халқаро аэропорти имкониятларидан фойдаланган ҳолда учинчи мамлакатларга йўналтирилган транзит ташувларини кўпайтириш юзасидан фикр алмашилди.
Мамлакатимиз транспорт тизимини ривожлантириш масалалари юзасидан кореялик ҳамкасблар билан тажриба алмашиш мақсадида ташкил этилган ташрифнинг навбатдаги кунида Пусан денгиз порти, Гимпо аэропорти фаолияти билан яқиндан танишиш режалаштирилган.

Специалисты министерства транспорта знакомятся с транспортной системой Южной Кореи
Рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым посетила Республику Корея.
В ходе визита представители рабочей группы специалистов министерства транспорта, планируют подробно ознакомиться с инфраструктурой международного аэропорта Инчхон, современными технологиями, применяемыми здесь на практике, работой комплекса карго и терминала, морским портом Пусан, а также транспортной инфраструктурой города Сеул и работой "Центра управления движением".
Сегодня представители рабочей группы посетили международный аэропорт Инчхон. В ходе переговоров между президентом и исполнительным директором аэропорта Ким Кюнг Вук и заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым были обсуждены вопросы внедрения опыта и современных технологий Международного аэропорта Инчхон в региональных аэропортах страны.
Также состоялся обмен мнениями по увеличению объемов грузоперевозок между нашими странами, в частности, по увеличению транзитных перевозок в третьи страны с использованием возможностей международного аэропорта Инчхон.
В следующий день визита, организованного с целью обмена опытом с корейскими коллегами по вопросам развития транспортной системы нашей страны, планируется ознакомление с деятельностью морского порта Пусан, аэропорта Гимпо.