Транспорт вазирлари “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилишини муҳокама этишди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга давлат ташрифи доирасида икки мамлакат транспорт вазирлари ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар транспорт соҳасини ривожланириш йўналишидаги ҳамкорликни жадаллаштиришга қаратилган масалаларни муҳокама этишди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Қирғиз Республикаси транспорт ва коммуникациялар вазири Тилек Текебаев билан “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш бўйича ишларни фаоллаштириш билан боғлиқ жиҳатларни кўриб чиқди.
Учрашувда вазирликлар раҳбарлари янги темир йўл йўлаги “Евроосиё қитъа кўприги”нинг жанубий тармоғига айланишини ҳамда Жануби-Шарқий Осиё ва Яқин Шарқ бозорларига йўл очишини таъкидлади.

Министры транспорта обсудили строительство железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан»
В рамках государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан состоялась встреча министров транспорта двух стран.
На встрече стороны рассмотрели вопросы, направленные на ускорение сотрудничества в области развития транспортной отрасли.
В частности, министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов обсудил с министром транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики Тилеком Текебаевым аспекты, связанные с активизацией работ по строительству железной дороги “Китай – Кыргызстан – Узбекистан”.
На встрече руководители министерств отметили, что новый железнодорожный коридор станет южной веткой «Евразийского континентального моста» и создаст возможности для выхода на рынки Юго-Восточной Азии и Ближнего Востока.