31.03.2022 10113 Yangiliklar
Бугун, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янь хоним билан учрашди.
Учрашувда томонлар транспорт соҳасини ривожлантириш борасидаги ўзаро ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболларини муҳокама этишди.
Хусусан, Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилиши лойиҳасини амалга ошириш, шунингдек, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар орқали ушбу йўналиш бўйлаб мультимодал транспорт коридорини ривожлантиришни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, томонлар эпидемиологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда мамлакатлар ўртасида авиақатновларни қайта тиклаш масаласи юзасидан атрофлича фикр алмашдилар.

Министр транспорта встретился с послом Китая
Сегодня министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане госпожой Цзян Янь.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в сфере транспорта.
В частности, отмечена важность реализации проекта строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, а также продолжения развития мультимодального транспортного коридора по данному направлению совместными усилиями.
Кроме того, стороны провели обстоятельный обмен мнениями по вопросу возобновления авиасообщения между странами с учетом эпидемиологической ситуации.