Транспорт ва логистика соҳасида Литва билан ҳамкорлик ривожлантирилади
Бугун, Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Литва Республикаси транспорт ва коммуникация вазири ўринбосари Юлиус Скачкаускас бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Учрашувда транспорт ва логистика соҳасида икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
Хусусан, фуқаро авиацияси соҳасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш орқали мамлакатлар ўртасида мунтазам йўловчи ва юк ташувларини йўлга қўйиш юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, автомобиль транспортида ва темир йўллари орқали халқаро юк ташувларини ривожлантириш бунда Литва портлари ва логистика марказлари имкониятларидан самарали фойдаланиш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқилди.
Учрашув давомида Литва портлари имкониятлари, хусусан, Клайпеда порти инфратузилмаси у ерда яратилган шароитлар юзасидан тақдимот ўтказилди.
Томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика йўналишида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш учун барча шароитлар мавжудлигини, имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Учрашувда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифалар белгилаб олинди.

Будет развиваться сотрудничество с Литвой в области транспорта и логистики
Сегодня заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с представителями делегации во главе с заместителем министра транспорта и коммуникаций Литовской Республики Юлиусом Скачкаускасом.
На встрече было обсуждено текущее состояние двустороннего сотрудничества в области транспорта и логистики, а также перспективы его дальнейшего развития.
В частности, участники совещания обменялись мнениями по налаживанию регулярных пассажирских и грузовых авиаперевозок между странами путем развития сотрудничества в области гражданской авиации.
Также рассмотрены вопросы развития международных грузоперевозок автомобильным и железнодорожным транспортом, в том числе эффективного использования возможностей литовских портов и логистических центров.
В ходе встречи была проведена презентация возможностей портов Литвы, в частности инфраструктуры Клайпедского порта, созданных в порту условиях.
Представители сторон отдельно отметили, что имеются все условия для вывода сотрудничества между нашими странами в транспортно-логистическом направлении на новый уровень и эффективное использование возможностей является выгодным для обеих сторон.
В рамках направлений сотрудничества, обсужденных на встрече, определены задачи для последующего выполнения.