Транспорт тизимини ривожлантиришда Латвия тажрибаси ўрганилмоқда
Бугун Ўзбекистон ва Латвия ўртасида транспорт соҳасидаги муносабатлар тобора чуқурлашиб, ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқалари ривожланиб бормоқда.
Жорий йилнинг 3 ноябрь куни Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон – Латвия транспорт ва логистика соҳасидаги ишбилармонлар йиғилиши доирасидаги тадбирлар давомида икки мамлакат транспорт вазирликлари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқиш юзасидан қатор келишувларга эришилган эди.
Ушбу келишувларга мувофиқ айни дамда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва ҳудудий транспорт бошқармалари масъул ходимларидан иборат ишчи гуруҳ Латвия Республикасида бўлиб турибти.
Ҳудудларда транспортни ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Азиз Хужанов бошчилигидаги делегация ишчи сафари давомида транспорт тизимини ривожлантиришда Латвия тажрибаси билан яқиндан танишмоқда.
23 ноябрь куни ишчи гуруҳ вакиллари Латвия транспорт вазирлиги давлат котиби ўриносари Ульдис Рейманис билан учрашди. Учрашувда ҳудудларда шаҳар жамоат транспорти тизимини ривожлантириш, интеллектуал транспорт тизимларини маҳаллий шароитда қўллаш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.

Изучается опыт Латвии в развитии транспортной системы
Сегодня отношения между Узбекистаном и Латвией в транспортной сфере углубляются, развивается взаимовыгодное сотрудничество.
В ходе мероприятий в рамках узбекско – латвийской встречи бизнесменов в сфере транспорта и логистики, состоявшейся 3 ноября текущего года в Ташкенте, был достигнут ряд договоренностей о выводе сотрудничества между министерствами транспорта двух стран на новый уровень.
В соответствии с этими соглашениями в настоящее время в Латвийской Республике находится рабочая группа, состоящая из ответственных работников министерства транспорта Республики Узбекистан и территориальных управлений транспорта.
Делегация во главе с начальником управления развития транспорта в регионах Азизом хужановым в ходе рабочей поездки знакомится с опытом Латвии в развитии транспортной системы.
23 ноября представители рабочей группы встретились с заместителем государственного секретаря Министерства транспорта Латвии Улдисом Рейманисом. На встрече обсуждались вопросы, связанные с развитием системы городского общественного транспорта в регионах, применением интеллектуальных транспортных систем на местном уровне.