Транспорт ташкилотлари масъулиятдан холи бўлмайди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси қўмиталари ишчи гуруҳлари бир қатор қонун лойиҳаларини такомиллаштириш устида фаол иш олиб боришмоқда.
Хусусан, Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси ишчи гуруҳи аъзолари “Транспорт тўғрисида”ги қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда маромига етказишда қўмиталар, фракциялар таклифларини ўрганишмоқда.
Таъкидлаш жоиз, қонун лойиҳасининг мақсади — автомобиль, ҳаво, сув ва темир йўл ва шаҳар йўловчи транспорти фаолияти ва ҳамкорлигининг ҳуқуқий, иқтисодий ва ташкилий асосларини белгилашдан иборат. Унда Транспорт вазирлигининг биринчи навбатдаги вазифаларидан бири сифатида ягона транспорт тармоғига интеграциялаш ва янги самарали транспорт-логистика тизимларидан фойдаланиш асосида транспортнинг барча турларини уйғунликда ривожлантиришга йўналтирилган ягона давлат транспорт сиёсати ишлаб чиқиш назарда тутилган.
Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси аъзоси Фарҳод Зайниевнинг қайд этишича, бугунги кунда қонун лойиҳаси депутатлар томонидан билдирилган таклифлар, фикр-мулоҳазалар асосида пишиқ-пухта ҳолатга келтирилмоқда. Айрим ҳаволаки нормалар чиқарилиб, тўғридан-тўғри ишлайдиган моддалар киритиляпти. Хусусан, қонун лойиҳасига умумий ўнга яқин тўлдиришлар киритилди. Лойиҳанинг асосий тушунчаларга оид моддаси қайтадан кўриб чиқилди ҳамда аралаш ташиш тушунчаси Фуқаролик кодексига мувофиқлаштирилди.
Бундан ташқари, қонуннинг предмети бўлмаган ва бошқа қонунлар билан тартибга солинадиган нормалар чиқариб ташланди. Лойиҳанинг 29-моддаси транспорт ташкилотларининг жисмоний ҳамда юридик шахсларнинг мол-мулки хавфсизлигини, транспорт инфратузилмаси объектларидан фойдаланиш хавфсизлигини таъминлаши шартлиги тўғрисидаги қисм билан тўлдирилди.
Транспорт инфратузилмаси объектларига йўловчилар, юк жўнатувчилар, юк қабул қилувчилар, ташувчилар ва транспорт жараёнининг бошқа иштирокчиларига хизмат кўрсатиш, шунингдек, транспорт воситаларининг ишлашини таъминлаш учун мўлжалланган тузилмалар, ишлаб чиқариш ва технологик комплекслар киради. Қонун лойиҳаси билан киритилаётган чекловлар ишларнинг реал ҳолатини ҳисобга олмаслиги ва фойдаланилмаётган бинолар ижарага берилишини тақиқлагани сабабли тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқлари бузилишига олиб келиши мумкин. Шу муносабат билан қонун лойиҳасида транспорт инфратузилмаси объектларининг ишлаши ва хавфсизлиги таъминланишига тўсқинлик қиладиган иқтисодий ва бошқа фаолиятни амалга оширишга ҳамда транспорт хизматларини кўрсатишга йўл қўйилмаслиги янги таҳрирда баён қилинмоқда.
Келгусида мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши транспорт соҳасидаги давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштиришга, республиканинг транспорт соҳасида инвестициявий жозибадорлиги ва экспорт салоҳиятини оширишга, транспорт коммуникацияларини стратегик ривожлантириш ва барқарор фаолият кўрсатишини, шунингдек, Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижросини таъминлашга хизмат қилади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикасининг Транспорт кодексини ишлаб чиқилишига платформа яратилади.

Транспортные организации не освобождаются от ответственности
В эти дни рабочие группы комитетов Законодательной палаты Олий Мажлиса активно работают над совершенствованием ряда законопроектов.
В частности, члены рабочей группы комитета по промышленности, строительству и торговле изучают предложения комитетов, фракций по доработке законопроекта «О транспорте» ко второму чтению.
Следует отметить, что целью законопроекта является установление правовых, экономических и организационных основ функционирования и взаимодействия автомобильного, воздушного, водного, железнодорожного и городского пассажирского транспорта. В качестве одной из первоочередных задач Министерства транспорта предусматривается разработка единой государственной транспортной политики, направленной на гармоничное развитие всех видов транспорта на основе интеграции в единую транспортную сеть и использования новых эффективных транспортно-логистических систем.
Член комитета по вопросам промышленности, строительства и торговли Фарход Зайниев отметил, что в настоящее время законопроект дорабатывается на основе предложений и отзывов депутатов. Исключаются некоторые поверхностные нормы, вводятся статьи прямого действия. В частности, всего в законопроект было внесено около десяти поправок. Статья об основных понятиях проекта была пересмотрена, а понятие смешанных перевозок приведено в соответствие с Гражданским кодексом.
Кроме того, исключены нормы, не являющиеся предметом закона и регулируемые другими законами. 29 статья проекта дополнена частью об условии обеспечения транспортными организациями сохранности имущества физических и юридических лиц, безопасности использования объектов транспортной инфраструктуры.
Объекты транспортной инфраструктуры включают сооружения, производственные и технологические объекты, предназначенные для оказания услуг пассажирам, грузоотправителям, грузоприемникам, перевозчикам и другим участникам транспортного процесса, а также для обеспечения эксплуатации транспортных средств. Вводимые законопроектом ограничения могут привести к нарушению прав субъектов предпринимательства из-за отсутствия учета реального состояния работ и запрета на аренду неиспользуемых зданий. В связи с этим законопроектом в новой редакции описывается недопустимость осуществления экономической и иной деятельности и оказания транспортных услуг, препятствующих обеспечению функционирования и безопасности объектов транспортной инфраструктуры.
В дальнейшем принятие данного законопроекта будет способствовать коренному совершенствованию системы государственного управления в транспортной сфере, повышению инвестиционной привлекательности и экспортного потенциала республики в транспортной сфере, обеспечению стратегического развития и устойчивого функционирования транспортных коммуникаций, а также выполнению задач, определенных в Стратегии действий.