Транспорт соҳасини ривожлантиришда Франция компаниялари билан ҳамкорлик кенгаймоқда
Жорий йилнинг 5-май куни Тошкент шаҳрида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Франция ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди. Унда икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари, ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда иштирок этган транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев логистика, транспорт ва транспорт инфратузилмаси соҳасида Ўзбекистон – Франция муносабатларини ривожлантириш масалаларига тўхталиб ўтди.
Тадбир давомида Ж.Чориев Франциянинг транспорт соҳасидаги йирик компаниялари IVECO Bus, AIRBUS, ALSTOM, ATR, TAV Airpots holding раҳбарлари билан музокаралар ўтказди.
Музокараларда авиация, аэропортларда хизмат кўрсатиш, шаҳар жамоат транспортини ривожлантириш йўналишларида қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг бугунги ҳолати муҳокама этилди.
Томонлар ушбу йўналишлардаги ҳамкорликнинг ижобий динамикасини юқори баҳолаган ҳолда ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Расширяется сотрудничество с французскими компаниями в развитии транспортной отрасли
5 мая текущего года в Ташкенте состоялось 9-е заседание Узбекско-Французской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. В нем приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, отраслевых объединений, представители деловых кругов двух стран.
Присутствовавший на заседании заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев отметил вопросы развития узбекско – французских отношений в сфере логистики, транспорта и транспортной инфраструктуры.
Во время мероприятия Ж. Чориев провел переговоры с руководителями крупнейших компаний транспортного сектора Франции такие как Iveco Bus, Airbus, Alstom, ATR, TAV Airpots Holding.
На переговорах обсуждалось сегодняшнее состояние реализации совместных инвестиционных проектов в области авиации, обслуживания в аэропортах, развития городского общественного транспорта.
Стороны наметили дальнейшие задачи в рамках направлений сотрудничества, высоко оценив положительную динамику сотрудничества по этим направлениям.