28.01.2025 12306 Yangiliklar
“Ўзбекистон Республикасининг транспорт-логистика тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-28-сон, 27.01.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ўзбекистоннинг транспорт-логистика тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси ва уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” тасдиқланди.
Қуйидагиларни назарда тутувчи асосий мақсадли кўрсаткичлар ва индикаторлар белгиланди, жумладан:
Юкларни халқаро ташишни ташкил этишда транспорт-экспедиторлик хизматларига ҚҚС ноль ставкада қўлланади.
2025 йил 1 июндан Давлат чегараси орқали автомобиль ўтказиш пунктларида автотранспорт воситаларининг электрон навбат тизими жорий этилади.
Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи билан ҳамкорликда Халқаро автомобиль транспорти соҳасида кадрлар тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича минтақавий ўқув маркази ташкил этилади.
Умумий фойдаланишдаги автомобиль йўллари бўйларида йўлбўйи сервис (“Service area” ва “Service point”) объектлари ташкил этилади.

Транспортно-логистическая система будет ещё больше развиваться
Принято постановление Президента "О мерах по дальнейшему развитию транспортно-логистической системы Республики Узбекистан" (ПП-28, 27.01.2025 г.).
В соответствии с постановлением утверждены Концепция развития транспортно-логистической системы Узбекистана до 2030 года и "дорожная карта" по ее реализации.
Определены основные целевые показатели и индикаторы, предусматривающие, в том числе:
При организации международных перевозок грузов НДС на транспортно-экспедиторские услуги применяется по нулевой ставке.
С 1 июня 2025 года в пунктах пропуска через Государственную границу будет внедрена система электронной очереди автотранспортных средств.
В сотрудничестве с Международным союзом автомобильного транспорта будет создан Региональный учебный центр по подготовке и повышению квалификации кадров в сфере международного автомобильного транспорта.
Вдоль автомобильных дорог общего пользования будут созданы объекты придорожного сервиса ("Service area" и "Service point").