“Транспорт ҳафталиги –2019”да муҳим масалалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 19-21 ноябрь кунлари Россия пойтахти Москва шаҳрида “Трансорт ҳафталиги –2019” тадбири бўлиб ўтди. Транспорт соҳасининг энг долзарб масалаларини очиқ муҳокама қилиш ва ишбилармон доиралар вакиллари билан ўзаро фикр алмашишга қаратилган ушбу тадбирда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг биринчи ўринбосари И. Махкамов бошчилигидаги ишчи гуруҳ иштирок этди.
Россия Федерацияси Транспорт вазирлиги томонидан 2006 йилдан буён анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган ушбу тадбир доирасида “Россия транспорти” XIII Халқаро форуми ва кўргазмаси ҳам ташкил этилди.
“Транспорт ҳафталиги-2019” доирасида МДҲнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашининг 39-йиғилиши бўлиб ўтди. Унда МДҲга аъзо давлатларнинг транспорт вазирлари ва транспорт бошқармалари раҳбарлари, транспорт соҳасидаги ташкилотлар ва ишбилармон доира вакиллари иштирок этди.
Мажлисда МДҲга аъзо давлатлар ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шу жумладан 2030 йилгача бўлган даврда МДҲга аъзо давлатлар транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари лойиҳалари муҳокама қилинди.
“Россия транспорти” халқаро форуми доирасида Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг биринчи ўринбосари И.Махкамов Халқаро транспорт форуми Бош котиби Ким Ён Тэ билан музокаралар ўтказди. Томонлар Ўзбекистон Республикасининг Халқаро транспорт форумига қўшилиши масалаларини муҳокама қилишди. Музокара давомида жаноб Ким Ён Тэ ушбу масалани ечишда ёрдам беришга тайёрлигини билдирди.
"РТ-Инвест Транспортные Системы" МЧЖ раҳабрлари билан бўлиб ўтган учрашувда юк автотранспорт воситалари оғирлик ва ҳажм ўлчов назорати ва Ўзбекистон Республикаси юк автомобиллари учун “Платон” тизимини жорий этиш масалалари юзасидан музокаралар бўлиб ўтди. Музокаралар якунига кўра "РТ-Инвест Транспортные Системы" МЧЖ мазкур тизимларни давлат хусусий-шериклиги асосида жорий этиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигига таклифларни тайёрлаш ва тақдим этиш юзасидан қарор қабул қилинди.
Россия Федерацияси транспорт вазирининг ўринбосари Н.Ю.Захряпин билан бўлган учрашувда эса МДҲнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаши доирасида транспорт соҳасида ҳамкорликни ўрнатиш масалалари муҳокама қилинди.

Были обсуждены важные вопросы на "Неделе транспорта -2019"
19-21 ноября этого года в Москве, Россия, прошла акция «Неделя -2019». В мероприятии приняла участие рабочая группа во главе с первым заместителем министра транспорта Республики Узбекистан И. Махкамовым, целью которой было открытое обсуждение наиболее острых вопросов транспорта и обмен мнениями с представителями деловых кругов.
Это мероприятие, традиционно проводимое Министерством транспорта Российской Федерации с 2006 года, также организовало XIII Международный форум и выставку «Российский транспорт».
39-е заседание Транспортного координационного совета Содружества Независимых Государств (СНГ) состоялось в рамках «Недели транспорта -2019». В нем приняли участие министры транспорта и руководители транспортных ведомств стран СНГ, представители транспортных организаций и деловых кругов.
На встрече обсуждались актуальные вопросы сотрудничества государств-участников СНГ в сфере транспорта, в том числе приоритетные направления транспортного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2030 года.
В рамках Международного форума «Российский транспорт» первый заместитель Министра транспорта Республики Узбекистан И. Махкамов провел переговоры с Генеральным секретарем Международного транспортного форума Ким Ён Тэ. Стороны обсудили вопросы присоединения Республики Узбекистан к Международному транспортному форуму. В ходе переговоров господин Ким Ён Тэ выразил готовность помочь решить эту проблему.
В ходе встречи с руководством « РТ-Инвест Транспортные Средства» были проведены переговоры по вопросам взвешивания и измерения объема грузовых транспортных средств, а также по внедрению системы Платона для грузовых автомобилей в Республике Узбекистан. «создание. По итогам переговоров было принято решение подготовить и подать предложения в Министерство транспорта Республики Узбекистан по внедрению этих систем на основе государственно-частного партнерства « РТ-Инвест Транспортные Системы».
На встрече с заместителем министра транспорта Российской Федерации Н. Захряпином были обсуждены вопросы сотрудничества в области транспорта в рамках координационного совета СНГ.